Na današnji dan 1856. godine rođen je Nikola Tesla, jedan od najvećih izumitelja u povijesti tehnološkog razvoja čovječanstva.
U nizu njegovih izuma kojima nas je Tesla zadužio, Tehnički muzej Nikola Tesla izdvojio je interesantnu crticu iz povijesti bežične telegrafije ili radiotelegrafije.
– Najpoznatiji i nama najzanimljiviji pioniri bežične telegrafije ili radiotelegrafije bili su Nikola Tesla i njegov takmac, Guglielmo Marconi. Potonji je zahvaljujući poslovnoj i političkoj umreženosti bolje kapitalizirao svoj angažman na polju radiotelegrafije, a za doprinos razvoju bežične telegrafije 1909. godine dobio je i Nobelovu nagradu za fiziku, zajedno s Nijemcem Karlom Ferdinandom Braunom.
Iako je Tesli priznanje za pionirski rad na polju radiotehnike za života nepravedno uskraćeno, skromnu zadovoljštinu dobio je šest mjeseci nakon smrti, početkom 1943. kad Vrhovni sud Sjedinjenih Američkih država donosi pravorijek da je Nikola Tesla prvi patentirao principe radio prijenosa, usprkos tome što je Marconi prvi uspješno primijenio te principe u komercijalne svrhe.
U svjetlu tih događaja trebali bismo shvatiti i njegove riječi u novinskom intervjuu 1927. godine:
„Neka budućnost kaže istinu, a svakog procijenite prema njegovom radu i postignućima. Sadašnjost je njihova, a budućnost, za koju sam stvarno radio, je moja.“, navodi se u objavi Muzeja.