Ljeto je najbolje je doba godine za uživanje u voću poput lubenica, jagoda, breskvi i trešanja. Ali, osim brige oko pronalaženja najzrelijeg i najslađeg voća, postoji još nešto o čemu bi trebali brinuti – koštice trešanja.
Za razliku od koštica lubenice, koštice u središtu trešanja su sve samo ne bezopasne, stoga je važno postupati s oprezom.
Konzumacija koštica trešanja predstavlja nekoliko zdravstvenih rizika, zbog čega ih treba izbjegavati. Prvo, njihova mala veličina čini ih posebno lakim za slučajno gutanje, što može uzrokovati gušenje (osobito kod djece).
Ali, začepljenje dušnika nije jedina stvar o kojoj se trebate brinuti.
Koštice trešanja sadrže koncentrirane količine tvari zvane amigdalin koja može biti izuzetno opasna ako se konzumira. ‘Amigdalin je spoj koji u interakciji s enzimima u vašoj slini stvara cijanid, vrlo otrovnu kemikaliju’, kaže Rosemary Trout, programska direktorica kulinarskih umjetnosti i znanosti o hrani na Sveučilištu Drexel.
Čak i male doze cijanida mogu brzo izazvati bol u prsima, poteškoće s disanjem, vrtoglavicu i povraćanje. U težim slučajevima može vas čak i ubiti.
Druge vrste koštuničavog voća, poput breskvi, marelica i šljiva, također imaju koštice koje sadrže amigdalin. Ali, koncentracija varira od voća, pa čak i unutar iste vrste voća ovisno o tome gdje se uzgaja, prenosi Večernji list.