Vrlo zahvalan geografski položaj, s jedne strane more, s druge jezero, kao i pažljivo promišljanje, učinili su da su vina Vinarije Karaba iz Pakoštana u kratkom vremenu postala vrlo poznata zbog svoje iznimne kvalitete, kako crnih i bijelih vina, tako i rosea.
Vlasnik Vinarije Šime Kurtov sa svojom obitelji predstavio je dugu obiteljsku tradiciju proizvodnje vina kroz vinariju s kojom su se svi zainteresirani mogli pobliže upoznati tijekom vikenda kada su održani prvi Dani otvorenih vrata.
Najpoznatije vino izašlo iz ove vinarije svakako je Templar kojeg se može probati i u lokalnim restoranima, a koje nikog nije ostavilo ravnodušnim.
Oni koji se još nisu susreli s Templarom, to su učinili tijekom Dana otvorenih vrata u idiličnom okruženju Vinarije Karaba.
– Već duže vrijeme se vodimo tom idejom, odnosno napraviti neki event i kako ga nazvati. Nama je cilj bio raditi ovakve događaje gdje ljudima možemo približiti samu proizvodnju i da skupimo lokalne OPG-ove, da možemo nekako zaokružiti tu priču tog našeg poljoprivrednog vranskog kraja, tog jezera i cijelog zaleđa, da nije turizam samo sunce i more nego da uvedemo malo drugačiji vid turizma. Onda smo to odlučili nazvati Dani otvorenih vrata. Nadam se da će ovo prijeći u tradiciju i da će manifestacija rasti, rekao nam je to domaćin Šime.
U sklopu ove dvodnevne manifestacije bilo su postavljeni i štandovi na kojima su se predstavili lokalni OPG-i, poput rukotvorina Iza kantuna, Dino Čudina predstavio se svojim suhim smokvama, a mogli su se degustirati i kupiti ulja trojice uljara koji su treću godinu za redom osvojili zlato u New Yorku. Na samom ulazu mogli ste probati i fine svježe dagnje kao i netom ispečene fritule.
Ugođaj u dvorištu bio je uistinu prekrasan i prava odluka za sve one koji su se odlučili provesti vikend u vinariji. Svi posjetitelji mogli su probati asortiman vina, nešto pregristi, kao i vidjeti točku poznatih Vitezova vranskih. Bio je tu i kutak za djecu, a potom su svi mogli uživati u glazbi akustičnog dua Lucija i Dean.
Nedjelja je bila jednako zanimljiva jer je održana radionica Akvarel i vino, što je još jedan odličan način za uživanje u vinu.
– Kad dođe rujan, onda će raditi preradu grožđa po starinski, odnosno gaziti, da vide kako je to nekad bilo, najavio je Šime.
Vinarija Karaba u svojoj proizvodnji koristi suvremenu tehnologiju u objektu koji je izrađen 2020. Još im nedostaje oprema za proizvodnju pjenušca, ali i to će doći s vremenom.
– Doduše, ne radimo neku veliku proizvodnju, radimo nekih 30.000 litara, ali to nam je granica gdje smo vezani za distributera. Nešto prodajemo na vlastitom pragu, a najveći dio prodajemo lokalno u restoranima i ugostiteljskim objektima, u Pakoštanima, Maškovića hanu, Vrani, nešto po otocima, naglasio je vlasnik.
Šime zajedno sa svojom suprugom i djecom nastavlja obiteljsku tradiciju koji je započeo još njegov pokojni djed koji ga je i upoznao s proizvodnjom, a nastavio je to njegov otac Milivoj. Spletom okolnosti, i Šime je ušao u taj svijet i na najbolji mogući način spojio tradiciju i baštinu tog kraja s proizvodnjom vrhunskih vina. I vrlo brzo je to prepoznato od strane struke i konzumenata.
– Još uvijek mi nisu neki cilj nagrade i medalje. Mislim, uvijek mi pokupimo medalje u Stankovcima, Nadinu i Benkovcu. Vani još nismo išli. Trebalo bi se ranije pripremiti. Lani je bio Čile usred berbe, pa smo radije obavili berbu kako treba. Imamo specifičnu situaciju jer smo između mora i jezera. Imamo jedan vinograd na 100 metara od jezera, i još jedan u kooperaciji kojeg smo sadili u kršu i to su skroz različite pozicije i onda mi radimo kupažu, svaki vinograd preradimo posebno i onda kasnije sljubljujemo to u omjerima. Trudimo se, pomogne nam enolog Marina Pavlović sa Sveučilišta. Trudimo se pa to ima efekta. I nije nam cilj neka količina i prodaja već da to bude dobar proizvod i da ga ljudi prepoznaju, da ne dođemo danas-sutra na kvantitetu, a ne kvalitetu, kaže nam Šime.
On kao lokalni vinar vrlo veliku važnost pridaje i lokalnim OPG-ovima i stoga mu je važno da i njih uključuje i promovira.
– Mi smo mala zajednica i svi smo vezani jedan za drugog. Ja sam lokal-patriot pa bolje svog pogurati, makar to i ne bila neka isplativa priča. Gledam situaciju kad smo mi krenuli, onda je teško bilo s vinom uopće izaći u restoran. Tu je bilo par lokalnih restorana koji su nas podržali, zašto sad nekog tko je tek krenuo malo ne gurnuti, ako već imamo mogućnost. Mislim da bi trebali malo više svi na tome raditi jer je nama sezona kratka, većina, odnosno 90 posto robe dolazi iz uvoza, to po meni nema smisla. Imamo dovoljno svoga samo moramo malo promijeniti svoj mentalni sklop, ali to će doći s vremenom jer se mijenjaju generacije i to će doći na svoje, zaključio je Šime na kraju.
Prekrasni zalasci sunca uz čašu finog vina, uz glazbu i miris prirode učinili su ove prve Dane otvorenih vrata Vinarije Karaba nezaboravnim, pa vjerujemo kako će se i nastaviti. Cijelu GALERIJU možete pogledati OVDJE.
O vinariji Karaba
Obiteljska vinarija obitelji Kurtov, smještena je u mjestu Pakoštane uz samo Vransko jezero, a obiteljska tradicija bavljenja poljoprivredom seže dosta daleko u prošlost, kao i obiteljski nadimak Karaba po kojem je vinarija i dobila ime.
Suvremena vinarija, čija je gradnja završena 2022. godine opremljena je suvremenom opremom za proizvodnju vina, a uz proizvodni pogon nalazi se kušaonica u kojoj je moguća i kupnja vina. Od samih početaka prednost pri proizvodnji vina daju se autohtonim sortama koje su na ovom području prisutne već dugi niz godina, ali se i oplemenjuju sa svjetski poznatim introduciranim sortama. Tako su uz domaće sorte Pošip, Debit, Maraštinu i Plavinu, u vinogradima zastupljene i introducirane sorte poput Merlota, Cabernet Sauvignona od crnih, te Chardonnaya i Muškata žutog od bijelih sorti.