Ove godine, ninski turistički djelatnici su organizirali tradicionalni 16. Festival Sunca i svjetlosti, ali ne 21. 6. kako biva solsticij već je ove godine prvi dan ljeta bio 20. 6., a iz razloga jer je ova godina prestupna.
Pokrovitelji ovogodišnje sunčane manifestacije su Ministarstvo turizma i sporta te Zadarska županija, a ove godine su suradnici Arheološki muzej Zadar – Muzej ninskih starina, Osnovna škola Petar Zoranić Nin i Dječji vrtić Morska vila Nin, a organizator je bila Turistička zajednica grada Nina.
Zvuk gonga je u 5:39:35 sati označio trenutak kada je Sunce zabljesnulo prvom jutarnjom zrakom iznad Velebita, a što su mnogi iz redova publike zabilježili svojim mobitelima. Ove godine zbog velike zasićenosti zraka saharskim pijeskom Sunce se nad obroncima Velebita pojavilo prema spomenutom vremenu, a izgledom je podsjećalo na mjesec što je do sada bila jedinstvena scena koju je publika imala prigode vidjeti i zabilježiti tijekom dosadašnjih festivala.
U ranojutarnjem programu sopranistica Nela Šarić pružila je nezaboravan doživljaj ispred crkve sv. Križa, jedne od najvažnijih kulturnih znamenitosti kraljevskoga grada.
Glazbeni užitak doživjeli su svi oni odvažni kojima nije bio problem stići u ranim jutarnjim satima do spomenika Grgura Ninskog, a svoje oduševljenje i impresije su prenijeli upravo oni koji su taj doživljaj iskusili prvi puta. Mnogi pripadnici publike koja je više puta bila na festivalskom zbivanju potvrdili su da im je posebno iskustvo doći u sveti hrvatski Nin i uz značajne hrvatske spomenike uživati u koncertu priređenom u čast buđenja Sunca i označavanja prvog dana ljeta.
Drugi dio programa održavao se od 9 h pa nadalje. Najprije su djeca iz Dječjeg vrtića Morska Vila Nin izveli svoj program u crkvi koja je popularno nazvana najmanjom katedralom na svijetu. Zatim su učenici Osnovne škole Petar Zoranić Nin uveličili svojim glazbenim i plesnim izvedbama prvi dan ljeta. Nakon toga je u Muzeju ninskih starina održana likovna radionica na kojoj su prisustvovali mladi ljubitelji kreativnog duha pa su od glinamola radili Sunce i crkvu sv. Križa.
Istovremeno su turisti i posjetitelji drevnog Nina imali prigodu promatrati solarno podne u crkvi sv. Križa uz stručnu interpretaciju kustosice Muzeja ninskih starina mr. sc. Majde Dadić. Ona je objašnjavala kako Sunce i crkva u svojem suodnosu funkcioniraju i oslikavaju vrijeme tijekom dana i godine jer je crkva građena da predstavlja sunčani sat i kalendar. Na svakoj plohi crkva ima otvore, a njezina je gradnja i položaj u odnosu na Sunce tijekom godine usklađena sa zimskim i ljetnim solsticijem te proljetnim i jesenskim ekvinocijem. Te spoznaje ostavio nam je Mladen Pejaković u svojem djelu Broj iz svjetlosti, a festival je na neki način posveta ostavljenoj baštini tog značajnog znanstvenika.
Ovaj fenomen solsticija i ples sunčevih zraka bio je izniman doživljaj za djecu i odrasle.
Bogati festivalski program nastavio se i u večernjim satima, uključujući i kostimirano vođenje na hrvatskom i engleskom jeziku pod nazivom “Pjesnik Petar Zoranić Ninjanin vodi vas kroz povijest kraljevskog grada”.
U predvečernjem programu vodiči, obučeni u kostime slavnog pjesnika i vile Hrvatice, vodili su sudionike domaće i strane turiste kroz tajanstvene ulice drevnog Nina objašnjavajući povijest toga grada i hrvatskog naroda.
Za kraj festivala upriličeno je u 20 h na Višeslavovom trgu predavanje prof. dr. sc. Ante Uglešića s nazivom “Krsni zdenac s imenom kneza Višeslava, najpoznatiji, nacionalni i vjerski simbol Hrvata”.
Festival se razvija kao turistička atrakcija neobičnog spoja raznih vrsta umjetnosti od glazbene, likovne, scenske, plesne te zbog edukacije najmlađih stanovnika o astronomskom značaju crkve, a odraslih posjetitelja o arhitektonskoj i povijesnoj važnosti crkve koju mnogi nazivaju hratskim Stonehengeom. Uvodnim glazbenim doživljajem te cjelodnevnim zbivanjima festival obogaćuje atmosferu ulaska u najtopliji dio godine, a posjetiteljima pruža nove i nezaboravne trenutke na početku ljetne sezone.