Za sve koji žele aktivno provesti godišnji odmor i pri tom u isto vrijeme uživati u moru, planini i rijeci, pravi je izbor nova turistička tura koja će ovog ljeta spajati upravo to – more, planinu i rijeku.
Velebit Quadventure agencije nudi turu quadovima i buggyjima kroz prekrasne dijelove ovog kraja, od Morlacca pa sve do ušća Zrmanje. Cijelim putem tura prolazi kroz prekrasne krajolike i prirodu koja je na dijelovima šumovita, a dijelom kamenita i sve to s prekrasnim pogledom na more, otoke, planinu i rijeku.
– Naša dionica s quadovima i buggyjima ide od vinskog bara Morlacco iznad Rovanjske na Modrič, na Libinjsku kosu, Bukvu sve do Tulovih greda gdje je sniman Winnetou pa se spuštamo do crkve sv. Frane pa dalje do kuće Luke Modrića. Potom se spuštamo do Pariževačke glavice gdje je također sniman Winnetou. Završetak ture je na ušću rijeke Zrmanje u Novigradsko more. Tura traje između tri i pol do četiri sata. Može se u kombinaciji quadovima i buggyjima, mogu se i obiteljske solo ture, nevezano uz grupne ture, po dogovoru, kaže nam to Jure Rončević iz Velebit Quadventure.
Na ideju je došao još prije nekoliko godine i ove su sezone to odlučili realizirati i svatko tko je do sad bio na turi, oduševljen je. A kako i ne bi bio kad je poseban gušt voziti se quadom stazama koje su tu od davnina.
– Nalazimo se između rijeke, planine i mora, imamo jako dobru geografsku poziciju. Turizam se jako razvija u cijelom kraju i u županiji i zašto ne iskoristiti te prilike. Popnemo se na vrh Velebita i tamo je pogled na more i otoke. Predivan je i sami kanjon Zrmanje, ušće, spuštamo se i na more. U par sati obiđemo rijeku, planinu i more. Tura je duga od 55 do 60 kilometara, sve ovisi hoćemo li se malo micati s ture ili ne. U planu je da ide tura ujutro u 9 sati i popodnevna u 17 sati, a između ostalog i obiteljske i solo ture, najavio je Rončević koji je i sam iz tog kraja i jako ga dobro pozna.
Po završetku, svi sudionici ture uživat će u delicijama prekrasnog Morlacca koji se i sam nalazi na jedinstvenoj lokaciji.
– Osim što je ova tura turistička i što je sama po sebi prekrasna, to je opet tura naših običaja i povijesti našeg mjesta i cijelog ovog podvelebitskog kraja. Jasenice su se našle između dvije sile, imate Novigradsko more i Novsko ždrilo i s druge strane Velebit i oni su se prvo borili s Velebitom i izborili su se i prigrlili su ga i njihov način života se fokusirao na Velebit i cijeli ovaj kraj je ovisio o njemu. U ovaj dio Velebita Jaseničani su dolazili i provodili dobar dio godine tu, dovodili su stoku na ispašu i od tog su živjeli. Ove ceste kojima smo se vozili, to su bile ceste prije stotinjak godina koje su spajale sjever i jug Hrvatske. Svi ti putove su donosili i neke druge običaje i kulture i najpovezaniji smo s Likom. Naš srž i bit je planinska. Svi ti ljudi iz Jasenica i okolnih sela dolazili su na Velebit gdje su imali svoje stanove. Dolazile su velike obitelji sa stokom i zamislite te uvjete u planini, i oni su u tim uvjetima opstajali, prehranjivali se i na kraju se socijalizirali, priča to Lucija Vulić, voditeljica marketinga.
Sam dolazak Majstorskom cestom od Tulovih greda u ovo doba je prekrasan, čak možete ugledati i srne u trku.
– Često kažu krški fenomen, njihov oblik podsjeća na tornjeve i jako su prohodne, iako izgledaju jako stjenovito. Kroz neku malu naporniju šetnju možete doći na vrh Tulovih grada i pogled puca skoro do Italije i to je nadmorska visina od nekih 1000 metara. Do Tulovih greda smo došli Majstorskom cestom i to je najzanimljiviji dio ove strane Velebit. Majstorska cesta je nastala 1830-ih godina, duga je 40-ak kilometara. Car Franjo Josip je zahtijevao da se tud probije cesta i narodna predaja kaže da je njega ta cesta koštala kilogram zlata za kilogram kamena jer se probijala kroz stijene. Naziv Majstorska cesta potiče iz njemačkog jezika “remek-djelo” i angažirani su bili svi majstori ovog kraja da je oblikuju i danas je jako dobro očuvana. Majstorska cesta spajala je Liku s ovim dijelom Dalmacije, ali, što je još bitnije, i Beč i Zadar. Majstorska cesta je bila jako bitna i za razvoj grada Obrovca koji je u to vrijeme bio najznačajnije trgovačko središte ovog kraja i dosta je bio bitan i za Liku. Na kraju kad je Majstorska cesta otvorena, onda je izgrađena i crkva sv. Frane u čast cara Franje. To je jedna od rijetkih crkava s kupolom, a zanimljivo je za ovaj kraj da imao dvije crkve s kupolom, crkvu u Rovanjskoj koja datira iz 13. stoljeća i crkvu sv. Frane iz 19. stoljeća, saznajemo od Lucije.
Prostor Tulovih greda korišten je i kao scenografija u filmovima o Winnetou zbog čega je i danas zanimljiv njemačkim turistima.
– Zbog svog neobičnog izgleda Tulove grede su često poprimale neke mitske priče. Nekad se davno mislilo da je tu zmaj i da tu liježe jaja, a najpoznatija je priča o Crnoj kraljici koja tu živi i koja donosi nesreću. Nikad nije viđena niti znamo da je nekom prenijela nesreću, ali ona je tu stanovala i potom u biti i naziv Kraljičin zavoj na Velebitu, od tud vuče ime, otkrila nam je Lucija još jednu zanimljivost.
Dolazak na Pariževačku glavicu nudi prekrasan pogled na kanjon Zrmanje i spada u jedno od najatraktivnijih lokacija u ovom kraju.
No, teško je zapravo na cijeloj turi izdvojiti nešto što je više lijepo jer je cijeli put zanimljiv i pomalo avanturistički, a o prirodi da ne govorimo. Stoga ova tura objedinjuje to sve i predstavlja dobar dodatak turističkoj ponudi ovog kraja.
Cijelu GALERIJU možete pogledati OVDJE.