Na inicijativu Sportskog saveza osoba s invaliditetom Grada Zadra u suradnji s Košarkaškim klubom osoba s invaliditetom i Udrugom tjelesnih invalida Zadarske županije te uz potporu Grada Zadra, danas je ispred službenih prostorija Udruge tjelesnih invalida predstavljena kampanje “Želiš li se mijenjati za mjesto” kojoj je cilj podizanje svijesti sudionika u prometu o potrebama i pravima osoba s invaliditetom.
Riječ je o postavljanju dodatne signalizacije koja upozorava na potrebu poštivanja znakova pristupačnosti na javnim parkiralištima, odnosno fotografija na kojima su osobe s invaliditetom, koje su djelo našeg kolege Šime Zelića.
– Ova je akcija je inicirana od gđe Dore Čolaković i komunalne tvrtke Split Parking i provedena je prvo u Splitu pa onda i u 13 gradova RH. Nažalost, u tom prvom putu Zadar nije bio obuhvaćen pa smo stoga mi iz Saveza pokrenuli i inicirali ovu ideju da se tako nešto dogodi i u našem Zadru. Ono što želim istaknuti nešto što je bilo najveći problem ovog projekta u Splitu je pronaći osobe s invaliditetom koje su voljne na ovaj način izložiti, odnosno zauzeti svoje mjesto i objasniti na neki način slikovito što za njih znači to privilegirano mjesto koje im služi za parking.
Cilj projekta je podizanje svijesti o poštivanju parkirnog mjesta za osobe s invaliditetom, a dugoročni cilj je izmjena Pravilnika o znaku pristupačnosti te promjena nadležnosti kako bi se sankcioniranje zloupotrebe istoga lakše primjenjivalo. Ono s čim se stvarno želimo pohvaliti je sigurno to da se odaziv osoba s invaliditetom udvostručio u odnosu na druge gradove, odnosno da su osobe s invaliditetom u Zadru itekako svjesne ovoga problema samo se još čeka na nas obične građane, predstavio je projekt Ante Rubeša, predstavnik Sportskog saveza.
Zadarski gradonačelnik Branko Dukić pohvalio je ovu inicijativu u kojoj Grad Zadar sudjeluje preko tvrtke Obala i lučice.
– Grad Zadar sve ove godine partnerski rješava pitanje poboljšanih uvjeta za sve invalide. Naravno, problema ima, a na nama je da to rješavamo. Pohvaljujem ovu inicijativu koja podiže svijest nama običnim građanima što su u biti invalidi i da ona prava koja oni imaju da ih ne omalovažavamo nego da im omogućimo bolji pristup svugdje gdje se oni nalaze, a naročito ovdje na Poluotoku, istaknuo je Dukić.
Elvis Perinčić, direktor Obale i lučica:
– Obala i lučice gradsko su komunalno poduzeće koje je prepoznalo ovu akciju i u dogovoru s gradom Zadrom uz njihovu suglasnost komunalnog odjela, pristupilo je realizaciji ovog projekta. Projekt je isfinanciran s deset prometnih znakova, dopunskih ploča. One su postavljene na deset lokacija, sve u cilju zaštite osoba s posebnim potrebama, odnosno mjesta pristupačnosti. Cijeli projekt koštao je negdje oko 1.600 eura.
Rubeša je ovu priliku iskoristio kako bi pozvao i Policijsku upravu zadarsku da poveća svoje napore u provjeri i kontroli namijenjenih mjesta za osobe s invaliditetom:
– U drugim se gradovima pokazalo da se u suradnji s policijom postiglo to da se u periodu od godine dana broj kazni koji je izdan za parkiranje na ovakvim mjestima za osobe koje nisu osobe s invaliditetom, broj kazni se smanjio za 60 posto.
Filip Jadrijev, potpredsjednik Udruge tjelesnih invalida Zadarske županije, nada se da će ova akcija pomoći razvijanju svjesnosti o važnosti parkirnih mjesta za osobe s invaliditetom kao što je to bilo u Splitu.