U posljednjih godinu dana ne prođe niti jedan dan, a da se na društvenim mrežama ne pojavi neki „izazovni“ (lažni!) oglas za građane Hrvatske (i ne samo za njih). Tom se problematikom bavi i stranica na Facebooku “Halo, inspektore” koja dnevno prima više desetaka prijava, od Facebook do web-stranica, za razne ONLINE prodaje, do „SJAJNIH PONUDA ZA INVESTICIJE“, a o „ČUDESNIM LIJEKOVIMA I PREPARATIMA“ da i ne govorimo.
Takve i slične objave kao i elektronske oglase za razne „privlačne“ web stranice, osim policije, prati i CERT – nacionalno tijelo za prevenciju i zaštitu od računalnih ugroza sigurnosti javnih informacijskih sustava u Republici Hrvatskoj.
Samo Nacionalni CERT trenutno posjeduje popis od VIŠE OD 6000 LAŽNIH INTERNETSKIH TRGOVINA KOJE CILJAJU KORISNIKE U HRVATSKOJ!!!
Materijalna ŠTETA KOJA JE IZRAVNA POSLJEDICA PRIJAVLJENIH KIBERNETIČKIH NAPADA U 2023. GODINI IZNOSILA JE 10,5 MILIJUNA EURA, DOK JE U ISTOM RAZDOBLJU GODINU DANA PRIJE IZNOSILA 8 MILIJUNA EURA, izvijestio ih je MUP.
– Neke je lažne internetske trgovine teško automatizirano detektirati. Zato je, prema riječima CARNET-a, “važna suradnja između različitih tijela, ali i povratna informacija korisnika koji će moći prijaviti lažne web shopove koji se ne nalaze u bazi.” Osnovni zadatak Nacionalnog CERT-a obrada je računalno-sigurnosnih incidenata s ciljem očuvanja kibernetičke sigurnosti u Republici Hrvatskoj.
Pri rješavanju incidenata resursi Nacionalnog CERT-a angažiraju se prema posebnim prioritetima i to kada su u pitanju incidenti koji su potencijalna ugroza za živote ljudi, incidenti sa znatnim učinkom prema Zakonu o kibernetičkoj sigurnosti (ZKS), incidenti koji pogađaju veći broj korisnika poput računalnih prijevara, zatim nove vrste ugrožavanja računalne sigurnosti itd.
U pravilu sve to ubrajamo u kaznena djela pod nazivom „Računalna prijevara“ iz članka 271. Kaznenog zakona i kazneno djelo „Prijevara“ iz članka 236. Kaznenog zakona, navode na stranici Halo, inspektore.
Prema statističkim podacima koje vodi MUP RH tijekom samo zadnje tri godine evidentira se sve veći broj kaznenih djela prije svega računalnih prijevara. Tako je 2021. u vrijeme svojevrsne „eksplozije“ ON LINE trgovine u RH evidentirano 1158 kaznenih djela, od toga je riješeno 651 kazneno djelo. Godinu dana poslije broj je bio još veći – čak 1425 kaznenih djela, od toga je riješeno 771 kazneno djelo da bi prošle godine broj počinjenih kaznenih djela bio 1571 od čega su riješena 604 kaznena djela!
U prva tri mjeseca ove, 2024. godine, utvrđena su čak 433 kaznena djela, od toga su riješena 123 kaznena djela, što navješćuje očiti novi neslavni rekord u počinjenju broja računalnih prijevara ili prijevara građana RH, navodi se na ovoj stranici.