Poznati bloger i novinar Paul Bradbury, Britanac koji već 22 godine živi u Hrvatskoj i na svom vlogu na YouTube kanalu radi priloge o Hrvatskoj. Ponekad ti prilozi ne nailaze na odobravanje javnosti, ali Paul je ustrajan u tome da priča i ono što, kako kaže, prosječan Hrvat možda i ne bi rekao.
Paula smo susreli na Tuna, Sushi & Wine festivalu gdje je bio sa svojom obitelji, pa nam je to bila prilika da ga pitamo na čemu sad radi.
– Sad radim na tome kako se Hrvatska popravlja kao država, pa radimo videa u različitim hrvatskim gradovima i gledamo što lokalna administracija radi po pitanju infrastrukture, EU fondova, stvaranju poslova, odlaganje otpada i takve stvari, da pokažemo ljudima da nismo samo turistička zemlja već da se dosta toga događa u različitim gradovima i selima, otkrio nam je.
Kad govori o Hrvatskoj, govori “mi” jer se definitivno više ne osjeća Englezom.
– Vrlo sam sretan, ljudi su vrlo gostoljubivi pa je mi je zadovoljstvo živjeti ovdje u vašoj državi, kaže Paul.
Iako u svojim objavama promovira Hrvatsku, nisu svi njegovi postovi o našoj zemlji naišli na odobravanja.
– Vjerujem u promatranje Hrvatske kroz prizmu da je čaša napola puna i vjerujem da nema smisla govoriti da je sve divno, vjerujem u konstruktivnu kritiku. Ne vjerujem samo u kritiziranje jer Hrvati to rade puno, ali vjerujem ako ću kritizirati, ponudit ću neka konstruktivna rješenja. Ono što sam primijetio kroz godine da Hrvati imaju ono što ja zovem negativni stav po “defaultu” i imaju naviku gledati sve kroz negativnu perspektivu. Razumijem zašto jer je razlog povijest. Ono što ja nastojim je gledati stvari kroz pozitivniju stranu i onda priznati probleme. Kad govorim lijepe stvari, svi su sretni, a kad kritiziram, neki su Hrvati vrlo sretni jer jedan stranac govori stvari koje bi oni voljeli. Tako sam napravio video “Uhljebistan” kako Hrvatska uistinu funkcionira i to sam objasnio i mnogo mojih hrvatskih prijatelja je reklo “wow, nikad niti jedan stranac to nije napravio i ti to kažeš na način na koji mi ne možemo”. Naravno, uzrujao sam mnogo ljudi, ali to je u redu jer govorim istinu i trebali bismo o tome razgovarati, ovo je ipak 2024. godina, smatra naš sugovornik.
Kao primjer, ispričao je priču o objavi kada se vozio “najsporijim vlakom u cijeloj EU”, prije nekoliko mjeseci od Osijeka do Erduta.
– 29,5 kilometara za jedan sat i deset minuta, prosječna brzina 25,5 kilometara na sat. To je bila velika priča kad sam napravio vlog i iz kojeg je izašlo nešto pozitivno jer sad lokalna turistička zajednica razmišlja da napravi nešto pozitivno predstavivši prvi hrvatski ikad vinsko-turistički vlak. Idete kroz vinograde i imate iskustvo kušavanja vina u trajanju od 70 minuta i onda idete posjetiti vinarije – savršeno. Uvijek je moguće s malo kreativnosti pretvoriti problem u pozitivno rješenje.
Hrvatsku je odabrao sasvim slučajno, dok je živio u Somaliji kao humanitarni djelatnik i planirao je kupiti kuću.
– Na CNN-u je bila reklama za Hrvatsku kakav je Mediteran nekad bio i rekao sam – zašto ne? I to je zapravo to. Život je težak ovdje, ne kažem da je lagan, ali za mene prednosti su sigurnost, životni stil i autentično iskustvo što nadilazi sve druge stvari. Sad radim napornije nego sam ikad u Velikoj Britaniji i zarađujem puno manje nego u VB, ali sam 20 puta sretniji, naglašava Paul.
Oženio se i lokalnom djevojkom i imaju dvoje djece od 17 i 15 godina, a u rodnu domovinu uopće ne odlazi.
– Pogotovo nakon Brexita, to je postala vrlo tužna zemlja. Ne osjećam nikakvu vezu s tom državnom, ne živim tamo već 25 godina i puno se više osjećam kao doma u Hrvatskoj. Živio sam u Africi, Japanu, Rusiji i uopće se više ne osjećam Britancem već kao globalni stanovnik koji je sretan što je u Hrvatskoj, zaključio je.
Cijeli razgovor s ovim blogerom poslušajte u nastavku: