S prvim minutama subote u Hrvatskoj je počela izborna šutnja uoči lokalnih izbora koji se održavaju u nedjelju, 18. svibnja. Trajat će sve do zatvaranja biračkih mjesta, u nedjelju u 19 sati.
Tijekom izborne šutnje zabranjeno je javno predstavljanje izbornih programa, nagovaranje birača da glasuju za određene liste ili kandidate, kao i objavljivanje izbornih procjena i neslužbenih rezultata. Državno izborno povjerenstvo (DIP) pozvalo je sve sudionike izbornog procesa – građane, stranke i medije – da poštuju ovu zakonom propisanu zabranu.
Visoke kazne za kršenje šutnje
Za kršenje šutnje predviđene su novčane kazne: 398,17 eura za fizičke osobe, od 1.327,23 do 3.981,68 eura za kandidate, od 13.272,28 do 66.361,40 eura za pravne osobe, poput političkih stranaka ili medija, te od 1.327,23 do 3.981,68 eura za odgovorne osobe unutar pravnih osoba.
Povrede se prijavljuju nadležnim općinskim, gradskim i županijskim izbornim povjerenstvima te Izbornom povjerenstvu Grada Zagreba.
Više od 31 tisuće kandidata i 6.600 biračkih mjesta
Na ovim izborima bira se lokalna vlast – vijeća i skupštine općina, gradova i županija, kao i načelnici, gradonačelnici i župani. Glasovanje će se provoditi na ukupno 6.600 biračkih mjesta, što je 28 više nego na prošlim lokalnim izborima. Najviše biračkih mjesta otvara se u Zagrebačkoj (642), Splitsko-dalmatinskoj (609) i u Gradu Zagrebu (605), dok ih je najmanje u Ličko-senjskoj (113) i Međimurskoj županiji (158).
Biračka mjesta određuju nadležna lokalna izborna povjerenstva, vodeći računa o dostupnosti biračima. DIP je objavio njihov popis s pripadajućim područjima na svojoj mrežnoj stranici, gdje svaki birač može provjeriti gdje ima pravo glasovati.
Glasuje se samo u mjestu prebivališta, kandidata manje nego prije
Za razliku od parlamentarnih ili predsjedničkih izbora, lokalni izbori provode se isključivo u mjestu prebivališta – nije moguće glasovati u drugoj sredini, bilo unutar Hrvatske ili u inozemstvu. Pravo glasa imaju punoljetni hrvatski državljani s prebivalištem u jedinici za čija se tijela izbori provode.
Ove godine u izbornu utrku ulazi 31.082 kandidata – gotovo 7.800 manje nego prije četiri godine. Kandidata je oko 57 %, kandidatkinja 42 %, a prosječna dob svih kandidata je 47 godina. Najmlađi tek su nedavno postali punoljetni, a najstariji kandidat ima čak 96 godina, piše HRT.