Jučerašnja odluka zadarskog gradonačelnika Branka Dukića kojom obustavlja stavljanje izvan snage Odluke o načinu pružanja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada, ponovno je skrenula pažnju na iznose koje će građani, obzirom na to, plaćati za odlaganje komunalnog otpada.
Dakle, taj se iznos sastoji od fiksnog dijela za kućanstva koji u Zadru iznosi 9,82 eura, kao i varijabilnog koji je 0,01 euro po litri. Direktor Čistoće John Ivan Krstičević istaknuo je kako Zadar ima najniži taj varijabilni dio u odnosu na gradove Šibenik, Rijeku i Pulu, dok je, pak, taj fiksni dio veći u odnosu na spomenute gradove.
– Što se tiče fiksnog dijela, mi možemo razgovarati, ali zakon predviđa da se popusti daju onim korisnicima koji rade na odvajanju otpada, da se to honorira. Pitali smo jel možemo umirovljenicima, dobili smo odgovor da mi kao Čistoća to ne možemo, da su to instrumenti gdje jednostavno ne možemo jedne stavljati u povlaštenu kategoriju, a druge ljude ne. Kao direktor Čistoće sam uvijek spreman na svaku analizu i na svaki razgovor, ali da nikad ne dovedemo u pitanje sustav ne samo Čistoće Zadar nego i sustav koji će se sad doista dogoditi u CGO Biljane Donje. Ovdje moramo razlučiti dvije stvari. Vrijeme odlaganja je prošlo, mislim da je tu konsenzus jasan, da se odlagalište Diklo mora zatvoriti, da tu alternativne nema. Alternativa tome je gospodarenje otpadom što će nam dovesti CGO u Biljanima, odgovorio je Krstičević na pitanje može li se ta cijena korigirati.
Te su cijene, napomenuo je, zasad održive, ali pitanje je što će biti s cijenama i parametrima za godinu, dvije.
– U ovom trenutku sam uvjeren da su te cijene primjerene jer jednostavno sustav je raznovrstan. Ti sustavi su živi organizmi, zbrinjavanje otpada pojedinog ključnog broja sad košta ovoliko, za šest mjeseci je više ili manje. Napomenut ću kako je Grad Rijeka imao sedam dopuna i izmjena, na više i niže. Mi se moramo naviknuti da svakih godinu dana čekiramo odluku jel možemo našim ljudima ići u prilog ili je Čistoća u opasnosti i možda ih treba korigirati na više. Meni je najnormalnije da raspravljamo o tome jer nikome od nas nije ideja da tu budu ne znam kakvi računi, ali isto tako moram biti svjesni da zakon koji dozvoljava samo dvije kategorije otpada, da treba imati puno strpljenja da napravimo balans jer mi bi bili puno sretniji da ima više kategorija i onda bi svi znali i onda bi to vjerojatno bilo i pravednije. Ja se nadam da će i postojeći zakon doživjeti izmjene i dopune gdje ćemo mi kao čelnici komunalnih firmi moći pružiti našim korisnicima bolje i uspješnije cijene, kazao je Krstičević.
Cilj cijele ove politike cijena zbrinjavanja otpada je i pokretanje Centra za gospodarenje otpadom u Biljanima Donjim koji je još u fazi tehničkih pregleda, te zatvaranje odlagališta u Diklu. No, CGO u Biljanima ovlašten je za prikupljanje samo dvije kategorije otpada.
– Danas imaju specijalizirane tvrtke koje se bave određenim vrstama otpada. Diklo se zatvara, ostat će jedno vrijeme odlaganje građevinskog otpada kojim će se sanirati Diklo i sve ostalo više ne ide tamo. Za sve je dalje odgovoran CGO. Grad Zadar napokon zatvara taj dio i sanira odlagalište Diklo što je i bio naš konačni cilj. Novci za sanaciju Dikla već postoje dugi niz godina upravo u Ministarstvu zaštite okoliša i Fondu za zaštitu okoliša. Već smo imali niz sastanaka i imali smo te imovinsko-pravne probleme koji se rješavaju, tipa zemljišta kod Dikla, koji su sada pri kraju i praktički kad budemo imali taj dio riješen, a imat ćemo ga uskoro, kreće i sanacija Dikla što znači da neće više biti odlaganja otpada i smeća u Diklu, izričit je gradonačelnik Dukić.
Stanje s CGO-om u Biljanima Donjim bilo je i tema na jučerašnjoj sjednici Županijske skupštine jer je i županijske vijećnike zanimalo što se događa.