Članovi Hrvatskog geografskog Društva – Zadar u suradnji s nastavnicima osnovnih i srednjih škola u Zadarskoj županiji, nastavnicima na Odjelu za geografiju i Odjelu za ekologiju, agronomiju i akvakulturu Sveučilišta u Zadru, Centrom za projekte, znanost i transfer tehnologija, članovima Automodelarskog kluba, Aerokluba Zadar, Loptice Zadar, EGEA-e Zadar, Službe civilne zaštite Zadar i Zajednice tehničke kulture Zadarske županije zajednički će obilježiti Međunarodnu noć geografije koja će se održati 4. travnja 2025. godine.
Ove godine planirano je oko 270 aktivnosti širom svijeta. Noć geografije organizira EUGEO (European Geographical Organisation) u suradnji s geografskim društvima država Europe.
U četvrtak, 3. travnja u 20:00 udruga studenata geografije EGEA Zadar poziva vas na GeoQuiz, uzbudljivo i dinamično natjecanje za sve ljubitelje geografije! Kviz će se održati u caffe baru Barkajol. Osim kviza, očekuje vas i sjajna atmosfera te prilika za druženje s ljubiteljima geografije.
Kotizacija je 1€ po članu ekipe, max. 4 člana po ekipi, prijave šaljite na mail [email protected] ili Instagram @egea_zadar.
U petak, 4. travnja družimo se na Novom kampusu na Odjelu za geografiju gdje vas očekuje niz zanimljivih aktivnosti. Dvije aktivnosti za temu će imati mikroplastiku – globalni problem s lokalnim posljedicama. Profesorica geografije Zrinka Klarin i profesorica biologije Anita Mustać, Osnovna škola Šime Budinića, istražit će prisutnost mikroplastike u uzorcima pijeska i mora koji su prikupljeni s gradske plaže. Cilj istraživanja je analizirati prisutnost mikroplastike u uzorcima pomoću digitalnog mikroskopa. Učenici će mikroskopirati uzorke mora i pijeska te će crtežom prikazati čestice vidljive mikroskopom. Prof. geografije Marijana Škunca-Vrkić, Medicinska škola Ante Kuzmanića Zadar, demonstrirat će proces filtriranja vode iz mašine za pranje rublja. Tijekom radionice sudionici će naučiti kako identificirati mikroplastiku te uvidjeti važnost smanjenja prekomjerne uporabe mikroplastike u svakodnevnom životu.
Tijekom Noći geografije bit će organizirana izložba učeničkih radova pod nazivom Svijet u našim rukama – ekološki modeli planeta. Radovi su nastali tijekom nastave geografije pod vodstvom profesorice geografije Renate Cvetkoski, OŠ Petar Preradović. U suradnji s profesoricom matematike Anitom Šimac, Renata Cvetkoski sudjelovat će u izvođenju još jedne aktivnosti: Učimo kroz igru – otkrijmo Europu. Aktivnost je osmišljena na način da sudionicima omogući stjecanje novih znanja o Europi na zabavan i interaktivan način. Igrajući se učenici će rješavati matematičke zadatke povezane s geografijom. Aktivnost je prilagođena svim uzrastima, s ciljem spajanja zabave i edukacije, potičući interes za geografiju i matematiku kroz igru.
Profesorica geografije Manuela Margetić Longin iz OŠ Smiljevac vodiće aktivnost „Klime na Zemlji“. Kroz zabavne i interaktivne zadatke, učenici će proširiti svoje znanje o tipovima klima na Zemlji i njihovoj rasprostranjenosti. Doc. dr. sc. Ivana Zubak Čizmek, Odjel za ekologiju, agronomiju i akvakulturu Sveučilišta u Zadru, vodit će interaktivnu radionicu naziva Klimatski kolaž tijekom koje će manje grupe učenika kroz grupni rad i diskusiju spoznati uroke i posljedice klimatskih promjena. Prof. dr. sc. Ana Pejdo i izv. prof. dr. sc. Jadranka Brkić-Vejmelka, Hrvatsko geografsko društvo – Zadar, zajedno sa studentima prve godine diplomskog sveučilišnog studija Geografije, organizirat će niz igara na temu geografije i geografiji srodnih znanosti kojima će potaknuti učenike na razmišljanje o važnosti geografije u obrazovanju. Prof. dr. sc. Anica Čuka, odjel za geografiju Sveučilišta u Zadru, sudionicima će otkriti niz zanimljivosti o geografiji svjetskih te posebno hrvatskih otoka.
Tijekom Noći geografije Službe civilne zaštite Zadar provest će edukaciju građana o sustavu civilne zaštite. Sudionicima će predstavit sustav civilne zaštite u Republici Hrvatskoj te zaštitu i spašavanje od prirodnih nesreća kao što su poplave, požari, potresi i jak vjetar, ali i zaštitu i spašavanje od civilizacijskih nesreća kao što su radiološka opasnost, industrijske nesreće, prijevoz opasnih tvari i ratno djelovanje. Predstaviti će primjere sličnih događaja u Zadarskoj županiji tijekom posljednjeg desetljeća.
U sklopu djelovanja Zajednice tehničke kulture Zadarske županije na Noći geografije sudjelovat će profesorica biologije Biljana Agić s radionicom na temu izrade geobotaničke karte. Sudionici će istraživati kartice i fotografije o staništima hrvatskih endema, te označavati lokacije koristeći digitalne alate. Profesor matematike Emir Agić i Malik Agić predstavit će sudionicma zanimljivu zbriku minerala.
Automodelarski klub Zadar posjetiteljima će predstaviti automodelarstvo kao dio tehničke kulture i sporta te prezentirati automodele skale 1:8 GT elektro, jedan off road i jedan on road bespilotni automobil. Aeroklub Zadar prezentirat će virtualno letenja pomoću 2D simulatora letenja.
Sudionici će imati priliku okušati se u virtualnom letenju uz pomoć 2D simulatora letenja uz instruktora virtualnog letenja i stvarnog pilota te steći osnovno teoretsko znanje iz područja aeronautike. U petak u 9:30 prof. dr. sc. Lena Mirošević, Tea Turić, mag. geog. i izv. prof. dr. sc. Ante Blaće organiziraju radionicu na temu Orijentacija u prostoru – od kuće do vrtića. Nakon što djeca nauče kako se orijentirati u prostoru slijedi zanimljivo orijentacijsko kretanje pod vodstvom DŠR Loptica.
