Svjetski dan Alzheimerove bolesti tradicionalno se obilježavamo u Medicinskoj školi Ante Kuzmanića s ciljem podizanja svijesti i skretanja pozornosti na osobe koje su pogođene Alzheimerovom ili drugim oblicima demencije.
Tim povodom učenici ove škole provodili su na vježbama i nastavi aktivnosti na temu „Upoznajmo Alzheimerovu bolest“.
Tako su učenici petih razreda na vježbama iz predmeta Zdravstvena njega starijih osoba provodili anketu „Procjena demencije prema Folsteinu“ što im omogućava da prepoznaju znakove i simptome demencije. Nastavnica Sonja Šare sudjelovala je na otvaranju izložbe „Fragmenti koji ostaju“ i predavanju dr. mr. sc. Vitomira Višića na temu “Alzheimerova demencija danas: istine i zablude vezane uz nju”.
– Učenici 4. a razreda sudjelovali su na predavanju „Upoznajmo Alzheimerovu demenciju“ koju je na nastavnom satu održala razrednica Sonja Šare. Posebno je za istaknuti inicijativu naših učenika 4. a razreda da postanu članovi društva „ Prijatelj demencije“. Nakon uvodnog predavanja, učenici su ispunili pristupnicu i postali Prijatelji demencije. Posebna nam je čast i zadovoljstvo u mjesecu obilježavanja Alzheimerove demencije bilo ugostiti učenike iz AMEOS klinike i upoznati ih s blagodatima senzorne sobe za osobe oboljele od Alzheimerove bolesti, objavila je nastavnica Šare.
Alzheimerova bolest je neizlječiva i progresivna neurodegenerativna bolest mozga koja se manifestira propadanjem kognitivnih funkcija, odnosno gubitkom pamćenja, poremećajem rasuđivanja i promjenama u osobnosti. To je ujedno i najčešća neurodegenerativna bolest.
S porastom starenja stanovništva i duljim životnim vijekom, neurodegenerativne bolesti, uključujući različite vrste demencija, postaju sve značajniji javnozdravstveni problem na globalnoj razini.
Bolesnici oboljeli od Alzheimerove bolesti zbog komorbiditeta često borave na nastavnim bazama gdje učenici realiziraju vježbe te je od posebne važnosti da upoznaju specifičnosti bolesti i vrste pomoći oboljelima.