U razdoblju od 1. siječnja do 30. lipnja 2025. godine, putem Zelenog telefona Zadarske županije zaprimljeno je ukupno 36 prijava građana koje su se odnosile na različite aspekte ugroze okoliša i zdravlja ljudi.
Najčešće teme bile su: onečišćenje mora i zraka, nepropisno odlaganje otpada, sječa stabala, azbest, neodgovorno držanje životinja i nametnici.
Primjerice, u Povljani (otok Pag), građani su prijavili onečišćenje mora otpadnim vodama, osobito kod svjetionika i obale, gdje je primijećeno zamućenje mora te sumnja na ispuštanje iz kolektora i pročistača. Prijave su proslijeđene nadležnim inspekcijama, a prema odgovoru Državnog inspektorata (lipanj 2025.), more je analizirano i dobilo ocjenu “izvrstan”.
– U Zadru je prijavljeno onečišćenje zraka zbog gustog i neugodnog dima koji se širio iz dimnjaka objekta, uz sumnju na spaljivanje nedozvoljenih materijala. U Ugljanu (ul. Sv. Jerolima), građani su izrazili sumnju na nezakonitu sječu stabala i nepropisno odlaganje otpada na javnim i obalnim površinama. Zaprimljene su prijave zbog nepropisnog odlaganja otpada na javnim površinama, uključujući lokacije poput Biskupa Jurja Divnića 1, plaže u Ljubaču i požarnog puta kod deponije u Diklu. Na adresi Ivana Duknovića 43 u Zadru prijavljeno je učestalo izlijevanje septičke jame, pri čemu fekalna voda dospijeva na javnu prometnicu, stvarajući sanitarni i sigurnosni rizik. U Sabunikama je prijavljena gradnja zgrada i puteva uz more bez vidljivih dozvola, što je izazvalo zabrinutost lokalnog stanovništva. Na području Tkona prijavljen je problem s prisutnošću kokošjih buha, uz neugodne mirise, glodavce i zdravstvene tegobe stanara, izvijestili su iz Udruge Eko-Zadar.
Zeleni telefon pruža podršku građanima u sastavljanju prijava i komunikaciji s nadležnim službama, te im stoji na raspolaganju za savjete i usmjeravanje vezano uz zaštitu okoliša.
– U navedenom razdoblju surađivali smo s komunalnim redarstvom jedinica lokalne samouprave, Državnim inspektoratom (sanitarna, vodopravna i veterinarska inspekcija), Zavodom za javno zdravstvo, Lučkim upravama te drugim relevantnim tijelima. U nekoliko slučajeva zaprimili smo i službene odgovore o provedenim nadzorima i rezultatima analiza. Podaci pokazuju da su građani sve osvješteniji i aktivniji u prijavljivanju ekoloških problema. To potvrđuje potrebu za bržem i učinkovitijim reakcijama nadležnih službi, kao i za boljom suradnjom između lokalne zajednice i institucija. Zeleni telefon će i u nastavku godine nastaviti s praćenjem prijava i pružanjem savjetodavne podrške građanima u pitanjima zaštite okoliša, najavili su.
Prijave se zaprimaju putem e-mail adrese udruge “Eko-Zadar”: [email protected]
Projekt “Zeleni telefon – servis građanima za prijavu okolišnih problema” u 2025. godini financira Zadarska županija, Upravni odjel za prostorno uređenje, zaštitu okoliša i komunalne poslove u iznosu od 1.811,20 €.