Na Sveučilištu u Zadru održan je 1. Zadarski anesteziološki simpozij s međunarodnim sudjelovanjem, na kojemu su neki od vodećih svjetskih stručnjaka u ovom polju izlagali o najnovijim dostignućima u regionalnoj anesteziji.
Odabir Zadra kao mjesta na kojemu se raspravlja o anesteziologiji bio je simboličan s obzirom na povijest zdravstva i anestezije u ovom gradu. Prva vojna bolnica otvorena je u Zadru prije otprilike 500 godina, a prije 200 godina i prva civilna bolnica. Medicinsko-kirurška škola od 1806. do 1811. bila je prva medicinska škola u ovom dijelu Europe, prva škola za primalje u Hrvatskoj s nastavom na hrvatskom jeziku osnovana je 1820. godine, a i Opća bolnica Zadar osnovana je sada već davne 1887. godine. U početku su medicinski tehničari bili odgovorni za upravljanje anestezijom, dok je prvi specijalist anesteziologije i osnivač moderne anestezije u Zadru 1966. godine bio dr. Vitlov.
– Međutim, povijest hrvatske anesteziologije započela je u Zadru prije 178 godina. Prva operacija pod eterskom anestezijom u Zadru je izvedena 13. ožujka 1847. To se dogodilo samo pet mjeseci nakon prve javne demonstracije eterske anestezije u Bostonu, samo tri mjeseca nakon Londona i dva mjeseca nakon Pariza. Anestetik je pripremio dr. Ivan Bettini, a dan je 80-godišnjoj ženi tijekom operacije kile koja je bila zarobljena gotovo 36 sati. Tim kirurga, Toma Fumagallo, Cezar Pellegrini-Danieli i Jerolim Definis, završio je operaciju za 15 minuta. Dr. Bettini je upotrijebio oko 15 ml etera, što je bilo dovoljno za ovu operaciju. Koristio je improvizirani stroj koji se sastojao od staklene zdjele sa spužvom navlaženom eterom unutar usnika. Na kraju anestezije pacijentica se nije mogla sjetiti postupka i izjavila je da je čvrsto spavala i da nije osjećala bol. Zajedno s nekoliko kolega, dr. Bettini je prvo eksperimentirao na psu, a tek potom primijenio etersku narkozu na dementnoj pacijentici, podsjetila je u uvodnoj riječi prva dopredsjednica Hrvatskog društva za ultrazvukom vođenu regionalnu anesteziju Hrvatskog liječničkog zbora, prof. prim. dr. sc. Tatjana Šimurina.
Program kongresa donio je iznimno aktualne teme, poput primjene umjetne inteligencije u ultrazvučnim tehnikama, liječenja boli i interdisciplinarnog pristupa. One ne samo da prate suvremene trendove u struci, nego i ukazuju na širu, sveobuhvatniju ulogu anesteziologa – ne samo kao stručnjaka u pozadini, nego kao ključnih aktera u perioperacijskoj skrbi, sigurnosti pacijenata i primjeni novih tehnologija, istaknula je prorektorica Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Anita Pavić-Pintarić.
– Zadar baštini tradiciju najstarijeg hrvatskog sveučilišta iz 1396. godine, kao prvog sveučilišta u Jugoistočnoj Europi koje je s ponosom čuvalo duh znanja i humanističkih znanosti. Iako ono nije imalo formalni studij medicine, Zadar je dao pojedince koji su se školovali u europskim medicinskim centrima poput Montpelliera i Napulja, a zatim svoja znanja donosili natrag – ostavljajući trag u razvoju medicine u ovom dijelu Europe. Taj povijesni kontekst simbolički nas podsjeća da je Zadar oduvijek bio mjesto u kojem se medicina ne samo prakticirala, već i razvijala i prenosila znanjem. Danas na našem sveučilištu djeluje Odjel za zdravstvene studije koji kroz edukaciju, istraživanje i suradnju s kliničkom praksom – uključujući i područje anesteziologije – doprinosi razvoju zdravstvenih struka u skladu s najnovijim europskim standardima, istaknula je Pavić-Pintarić.
Sudionike je svojim dolaskom počastio svjetski poznati znanstvenik, anesteziolog prof. dr. sc. Tong Joo Gan iz Houstona, sa Sveučilišta u Teksasu, što je priznanje hrvatskoj anesteziologiji i poticaj mladim kolegama da uče od najboljih. Konferencija je bila prilika da se prof. dr. sc. Ganu i prof. dr. sc. Paulu Kessleru s Goethe Sveučilišta iz Frankfurta uruče posebna priznanja za doprinos anesteziološkoj struci. Priznanja im je uručio doc. dr. sc. Miroslav Župčić u ime Hrvatskog društva za ultrazvukom vođenu regionalnu anesteziju Hrvatskog liječničkog zbora. Docent Župčić je također uručio posebnu zahvalnicu domaćinu Sveučilištu u Zadru, koju je preuzela prorektorica prof. dr. sc. Anita Pavić Pintarić.
Na simpoziju je sudjelovalo stotinjak registriranih sudionika a po završetku organizatori su primili brojne čestitke za organizaciju i realizaciju ovog značajnog međunarodnog simpozija koji će u Zadru po svemu sudeći postati tradicija.