Difterija, nekoć jedan od vodećih uzroka smrti među djecom, ponovno se pojavila u Europi i izaziva zabrinutost među zdravstvenim stručnjacima. Ova visoko zarazna bolest, gotovo iskorijenjena zahvaljujući široko dostupnom cijepljenju, sada se vraća – i to upravo na popularnim turističkim destinacijama.
Bolest počinje naizgled bezazleno – grloboljom. No u teškim slučajevima, difterija može izazvati stvaranje gustog sivo-crnog sloja u grlu koji otežava disanje i može dovesti do takozvanog “bikovskog vrata” – oteknuća koje dodatno sužava dišne puteve. U najtežim oblicima infekcija zahvaća srce i živčani sustav, a može završiti smrću.
Riječ je o akutnoj respiratornoj infekciji uzrokovanoj bakterijom Corynebacterium diphtheriae, koja se širi kapljičnim putem – kašljanjem, kihanjem, ali i dijeljenjem osobnih predmeta poput čaša, ručnika ili posteljine. Postoji i kožni oblik difterije, koji se očituje bolnim čirevima i mjehurima na koži.
Epidemija na putu kroz Europu
Prema izvješću Europskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC), broj slučajeva difterije u Europi naglo je porastao nakon 2022. godine, kada je zabilježeno čak 320 slučajeva – značajan skok u usporedbi s ranijim godišnjim prosjekom od svega 21 prijavljenog slučaja. Najviše oboljelih zabilježeno je u Njemačkoj, Austriji, Ujedinjenom Kraljevstvu, Švicarskoj i Francuskoj.
Podaci pokazuju da je većina zaraženih pripadala ranjivim skupinama – beskućnicima, migrantima, osobama u kolektivnim smještajima te korisnicima droga. Virus je, prema ECDC-u, u Europu stigao s migrantskim rutama i nastavio se širiti u uvjetima loše higijene i prenapučenosti.
Iako se broj slučajeva od tada smanjuje – 165 u 2023., 56 u 2024., te 13 do sada u 2025. – ECDC upozorava da bakterija i dalje kruži u najmanje pet članica EU te Švicarskoj. Riječ je, kako navode, o stalnom riziku, osobito ako padne procijepljenost ili se zanemari rano prepoznavanje simptoma.
Simptomi koji ne smiju biti ignorirani
Prvi simptomi javljaju se dva do pet dana nakon izlaganja: jaka grlobolja, visoka temperatura, oticanje žlijezda u vratu i debeli bijelo-sivi sloj u ždrijelu, nosu ili na jeziku. U težim slučajevima dolazi do otežanog gutanja i disanja, a mogu se pojaviti i kožni simptomi – gnojne rane i mjehuri na rukama i nogama.
Kod pojave ovih simptoma, posebno ako su povezani s boravkom u visoko rizičnim okruženjima, nužno je odmah potražiti liječničku pomoć.
Zaboravljena prijetnja
Difterija se danas smatra rijetkošću u razvijenim zemljama. Prije uvođenja obaveznog cijepljenja 1950-ih, bolest je u Velikoj Britaniji godišnje ubijala tisuće ljudi, ponajviše djece. Cjepivo je znatno smanjilo učestalost bolesti, no slučajevi koji se sada pojavljuju podsjećaju koliko je važno održavati visoku razinu kolektivne imunosti.
Stručnjaci pozivaju na oprez, edukaciju o simptomima i odgovorno ponašanje, kako bi se spriječila mogućnost većeg širenja infekcije.
U vremenu sve bržih migracija, globalnog turizma i društvenih nejednakosti, bolesti koje smo smatrali dijelom prošlosti ponovno pronalaze put do naših zajednica, piše Dnevnik.