Sredinom ožujka u naselju kraj Čazme, 66-godišnju ženu napao je čopor pasa i teško ozlijedio. Unatoč naporima liječnika, brojnim operacijama, presađivanju kože i amputaciji ruke, ozljede su bile preteške i nakon višemjesečne borbe za život, nesretna žena prekjučer je preminula. Udruga Prijatelji životinja izražava duboku sućut obitelji stradale žene i upozorava da se ova tragedija mogla spriječiti. „Ovaj slučaj bolno alarmira na ozbiljne posljedice neprovođenja Zakona o zaštiti životinja u Hrvatskoj. Osim skrbnika pasa, odgovorne su i lokalne zajednice koje ne provode zakonski obaveznu kontrolu mikročipiranja pasa obilaskom svih kućanstava, čime izravno ugrožavaju sigurnost svojih građana”, ističe Snježana Klopotan Kačavenda, koordinatorica projekata u Prijateljima životinja.
Pojašnjava da četiri psa uključena u napad nisu bila mikročipirana niti cijepljena, već su godinama slobodno lutala naseljem, a da općina nije adekvatno intervenirala. Na sve to u travnju su dopisom upozorili sve lokalne zajednice: „Kada se dogodi ovako strašna nesreća, svi traže krivca. Jasno je da psi nisu krivi jer je njihovo ponašanje rezultat neodgovornosti posjednika, koji očito dulje vrijeme nekažnjeno drsko krši sve zakonske propise. Da je lokalna zajednica provela kontrolu mikročipiranja pasa, tada bi ovi psi bili označeni mikročipom prije mnogo godina, a svaka prijava komunalnom redaru zbog lutanja naseljem rezultirala bi novčanom kaznom neodgovornom vlasniku. Znamo da ljude ništa ne potiče tako učinkovito na odgovorno ponašanje kao plaćanje novčanih kazni. No kada gradovi i općine ignoriraju svoje zakonske obaveze, događaju se ovakve strahote.”
Iz Udruge podsjećaju da je Zakon o zaštiti životinja još 2017. godine jedinicama lokalne samouprave jasno propisao obavezu da osiguraju nadzor provedbe obaveznog mikročipiranja pasa određenog propisom o veterinarstvu. Osim komunalnih redara, lokalne zajednice mogu za provedbu ove zakonske odredbe angažirati veterinarske, deratizacijske i druge službe, studente i osobe na javnim radovima.
„Prva kontrola trebala je biti izvršena do 30. lipnja 2018., a zatim se provoditi kontinuirano. To znači da se obilaskom svih kućanstava trebalo provjeriti jesu li svi psi označeni mikročipom. Dok su neke lokalne zajednice postigle izvrsne rezultate kontrolom mikročipiranja pasa i smanjile broj napuštenih životinja u svojim sredinama, s druge strane imamo lokalne zajednice koje, nažalost, kontrolu svode na povremene, površne provjere pasa koje slučajno sretnu na ulici. Nabava čitača mikročipova i ulaz u bazu Lysacan tek su preduvjeti. Zakon zahtijeva terensku kontrolu, a ne administrativnu formalnost”, naglašava Klopotan Kačavenda.
Dodaje da, osim što izostanak kontrole ugrožava i pse i građane, svojim ignoriranjem ove važne zakonske obaveze neke općine i gradovi čine štetu i onima koji Zakon primjenjuju. Naime, psi bez mikročipa lako završavaju na području drugih lokalnih zajednica, koje onda moraju zbrinjavati pse i financirati tuđu neodgovornost.
Prijatelji životinja navode da mikročip povezuje psa s odgovornim skrbnikom i da je to osnovna preventivna mjera kojom se mogu spriječiti napuštanje, zanemarivanje i, kako pokazuje ovaj slučaj, tragične posljedice za ljude:
„Mikročipiranje nije puka birokratska formalnost, već nužnost koju svakodnevno potvrđuju iskustva s terena. Zakon se mora početi primjenjivati svugdje jednako, dosljedno i s ciljem zaštite života – i ljudi i životinja.”
Pozivaju sve jedinice lokalne samouprave koje još nisu provele sustavnu kontrolu mikročipiranja pasa da to hitno učine i počnu primjenjivati Zakon kako bi se u budućnosti spriječile ovakve tragedije. Također, apeliraju na sve skrbnike pasa da odgovorno skrbe o njima. Puštanje pasa da se samostalno kreću javnim površinama, bez nadzora i bez povodca, zakonski je zabranjeno i kažnjivo visokim novčanim kaznama, i to s razlogom. Odgovorno skrbništvo znači i odgovornost za sigurnost zajednice.