U novom dopisu MUP-u, udruga Prijatelji životinja iznijela je konkretne prijedloge za što žurnije izmjene Zakona o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja te upozorila na sve ozbiljnije posljedice uporabe pirotehnike. Prijatelji životinja predlažu zabranu bučnih kategorija pirotehnike, skraćenje roka prodaje i korištenja, zabranu reklamiranja i prodaje u trgovinama mješovitom robom, ograničavanje broja vatrometa godišnje i zabranu korištenja pirotehnike u blizini ustanova gdje može ugroziti ljude ili životinje.
„Svake godine svjedočimo istoj situaciji –zabrana petardi i redenika nije dovoljna, a ljudima je dosta bombardiranja eksplozivnim napravama visoke snage kao da smo u ratu. Zračne bombe, ‘topovski udari’, rakete i slični proizvodi iz kategorija F2 i F3 stvaraju jednako snažne detonacije kao i petarde i redenici. Mnoge zemlje, poput Irske, Ujedinjenoga Kraljevstva, Belgije, Nizozemske i Slovenije, zabranile su pirotehniku s jakim zvučnim učinkom. Zato tražimo zabranu svih bučnih pirotehničkih sredstava iz kategorija F2 i F3 čiji je učinak eksplozija, neovisno o komercijalnom nazivu ili obliku proizvoda”, pojašnjava Snježana Klopotan Kačavenda, koordinatorica projekata u udruzi Prijatelji životinja.
Nadalje, navodi prijedlog da se prodaja dozvoljene pirotehnike građanima skrati na razdoblje od 29. do 31. prosinca, umjesto sadašnjih 17 dana, kada prodaja počinje već od 15. prosinca: „Građani pirotehniku počnu koristiti odmah nakon kupnje, iako je uporaba dozvoljena od 27. prosinca, što znači da gotovo cijeli prosinac narušavaju javni red i mir. Apsurdno je da se dopušta pucanje u svako doba dana i noći 27., 28., 29. i 30. prosinca, iako se tih dana ništa ne slavi. Umjesto toga, predlažemo da korištenje svjetlosne pirotehnike bude dopušteno isključivo od 23 sata na Staru godinu do 1 sat ujutro na Novu. Slična rješenja već primjenjuju Njemačka, Nizozemska, Finska, Norveška i druge zemlje. Time se omogućava proslava, ali i štiti zdravlje i mir građana, okoliš i životinje te smanjuje mogućnost ozljeda djece.”
Prijatelji životinja upozoravaju da se pirotehnika prodaje i u trgovinama mješovitom robom i trgovačkim centrima, gdje je lako dostupna djeci: „Svjedočimo ozbiljnim ozljedama djece – gubitku vida, sluha, prstiju te opeklinama lica i glave. Iako djeca mlađa od 14 godina ne smiju koristiti pirotehniku, roditelji im često kupuju proizvode kategorije F1 jer su izloženi na policama trgovina. Također, pirotehnika F2 i F3 zabranjena je mlađima od 18 godina, no nema nikakvog ograničenja njezine promocije.” Stoga predlažu zabranu prodaje u trgovinama mješovitom robom i potpunu zabranu reklamiranja pirotehničkih proizvoda.
Među prijedlozima zakonskih izmjena, koje su uputili ministru Božinoviću, navode i zabranu korištenja sve vrste pirotehnike u blizini zdravstvenih ustanova, domova za umirovljenike, domova za osobe s invaliditetom, domova za djecu, škola, vrtića, vjerskih građevina, farma, zooloških vrtova, skloništa za životinje, šuma i lako zapaljivih područja. Slične zabrane već postoje u Italiji, Sloveniji, Austriji, Njemačkoj, Švicarskoj, Švedskoj, Finskoj, Danskoj, Nizozemskoj, Belgiji, Ujedinjenome Kraljevstvu, Irskoj i drugdje, i to zbog sigurnosnih, zdravstvenih i ekoloških razloga.
Prijatelji životinja dobili su od MUP-a podatke da su tijekom 2024. godine u Hrvatskoj održana čak 594 javna vatrometa, prosječno jedan dnevno, a većina se odvije u dva ljetna mjeseca, zbog turističkih zabava i privatnih događanja poput vjenčanja: „To je maltretiranje građana i konstantno zagađenje okoliša! Zato predlažemo da nadležno Ministarstvo ograniči broj javnih vatrometa na najviše tri godišnje na području pojedine lokalne samouprave.”
Podsjećaju da intenzivno korištenje bučne pirotehnike ozbiljno narušava dobrobit i zdravlje djece i osjetljivih skupina građana, uzrokuje srčane udare i slomljene vratove životinja koje se u panici zabijaju u zgrade i prozore, truje zrak i vodu te izaziva požare i nanosi materijalnu štetu.