Nakon višemjesečnih radova na uređenju prostora, instalacije i primopredaje izolatora te edukacije osoblja, u podrumu Poliklinike Opće bolnice Zadar s radom je započela Centralna priprava parenteralnih pripravaka. Ovaj se sustav odnosi na proces pripreme sterilnih lijekova koji se primjenjuju parenteralno u centraliziranom i kontroliranom okruženju, odnosno u posebno opremljenom prostoru za aseptičku pripravu što je posebno važno za citotoksične lijekove (npr. u kemoterapiji) i biološku terapiju.
Podsjetimo, Ministarstvo zdravstva protekle je godine s osam odabranih hrvatskih bolnica potpisalo sporazum o zajedničkoj provedbi projekta „Centralna priprava parenteralnih pripravaka“. Jedna od potpisnica sporazuma jest i Opća bolnica Zadar kojoj je odobrena nabava jednog izolatora s dva radna mjesta i jednog izolatora za jedno radno mjesto na kojima se sada pripremaju svi pripravci u liječenju za sve odjele naše ustanove. Do sada su ih najčešće radile medicinske sestre na odjelima što je za njih bilo dodatno opterećenje. Ovako imaju više vremena za brigu o pacijentima. „Stari“ proces rada povlačio je više nedostataka, dok novi sustav centralne priprave parenteralnih lijekova nosi višestruke benefite.
Lijekovi koji se primjenjuju parenteralnim putem na tržište dolaze u jednoj dozi te se za individualne potrebe pacijenta izrađuje pripravak prije same aplikacije. Riječ je o izrazito skupim lijekovima koji se koriste u liječenju onkoloških, hematoloških i pacijenata s autoimunim bolestima. Uslijed necentralizirane pripreme, nakon uzimanja propisane doze lijeka iz njegovog originalnog pakiranja, ostatak se lijeka bacao u otpad.
Sada se osigurava individualno praćenje svakog pacijenta i precizno doziranje lijeka koji mu je potreban te se mogućnost pogrešaka i rizik od kontaminacija svodi na minimum. To znači bržu, bolju i kvalitetniju zdravstvenu skrb što će pridonijeti i učinkovitijoj provedbi „5 pravila“ za pravilnu primjenu lijekova, a to su: pravi pacijent, pravi lijek, prava doza, pravo vrijeme i pravi način.
Sve ovo ujedno podrazumijeva i značajnu financijsku uštedu. Jedno pakiranje lijeka može se koristiti za više pacijenata i tako se u potpunosti iskoristiti. Koristit će se veća pakiranja lijeka koja imaju značajno nižu jediničnu cijenu. Važno je i da će na ovaj način zalihe citostatika biti na jednom mjestu, a smanjuje se i količina citostatskog otpada čije je zbrinjavanje također jako skupo i ekološki neprihvatljivo.
Projekt „Centralna priprava parenteralnih pripravaka“ financiran je europskim sredstvima dodijeljenima Ministarstvu zdravstva za provedbu Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021.-2026.
Sami radovi na uređenju prostora centralne priprave u našoj ustanovi „teški“ su 720.584,90 eura te su izvedeni po smjernicama HALMED-a (Agencije za lijekove i medicinske proizvode). Podliježu najvišim standardima koji se odnose na prostore za proizvodnju lijekova koji se primjenjuju parenteralno. Prostor pripreme čini sklop od više prostorija obloženih zrako i paro nepropusnim panelima koji sprječavaju kontaminacije ostalih prostorija. Prostori su spojeni na specijalizirane klima komore koje reguliraju protoke zraka u prostor, a time i tlak zraka u svakoj pojedinačnoj prostoriji odvojeno i automatski. Navedena tehnologija čini sustav visokotehnoloških „Čistih soba“.
Vrijednost opreme koja se ovdje nalazi iznosi 248.954,54 eura, naveli su iz Opće bolnice Zadar.