Strukovna škola Vice Vlatkovića s ponosom će u četvrtak predstaviti dva projekta svojih učenika i nastavnika i to u prostorijama Škole.
Prvi je projekt učenika Strukovne škole Vice Vlatkovića: Fiat Punto pick-up.
Učenici Strukovne škole Vice Vlatkovića, Nikolas Mitrović, Nikola Stručić i Krešimir Burić koji se obrazuju za zanimanje Tehničar za vozila i vozna sredstva započeli su zanimljiv projekt s ciljem da od klasičnog osobnog automobila s četiri vrata naprave pick-up vozilo. U svibnju 2024. godine kupili su automobil Fiat Punto, koji je poslužio kao osnova za ovaj tehnički izazov.
Odmah po dolasku automobila u školu, učenici su uklonili zadnja sjedala i raspilali krov, čime su stvorili početni oblik budućeg pick-upa. Nakon toga su izvadili motor kako bi na njemu napravili generalku, a dok je motor bio izvan vozila, zavarivali su pojačanja na konstrukciji automobila.

Kada je motor vraćen na svoje mjesto, učenici su završili s pojačanjima i pristupili izradi tovarnog prostora u stražnjem dijelu automobila. Na samom kraju projekta, vozilo su temeljito ofarbali i prelakirali, čime su uspješno dovršili svoj projekt i pretvorili Fiat Punto u funkcionalni pick-up.
Cjelokupni projekt proveden je uz vodstvo nastavnika (mentora): Ante Radonića, Dina Milkovića, Lovre Vulina i Marka Jakovca.
Drugi projekt koji će biti predstavljen je Pametni vrt.
Predstavljamo IoT pametni vrt, projekt koji je nastao u sklopu izvannastavnih aktivnosti Robotika i IoT, a realizirali su ga učenici 3.a razreda, smjer Tehničar za računalstvo. Učenici su osmislili i izradili pametni vrt koristeći mikrokontrolere, senzore i aktuatore.
Pametni IoT vrt se samostalno održava – senzor vlažnosti tla kontinuirano očitava stanje tla, a u slučaju suhoće automatski se aktivira pumpa za vodu koja zalijeva biljke. Sustav uključuje i ventilator koji se uključuje kada temperatura zraka postane previsoka, kao i LED rasvjetu koja se po potrebi uključuje putem prekidača.

Vrt je dodatno nadograđen senzorima i vodljivim bojama, što omogućuje da se doživi na taktilni i auditivni način – pritiskom na sliku aktivira se zvuk, čime se dodatno potiče interaktivnost i angažman korisnika.
Cjelokupnim sustavom moguće je upravljati putem mobilne aplikacije Blynk, na kojoj su prikazane sve aktualne vrijednosti senzora.
Također je integriran Inkplate modul na kojem se u stvarnom vremenu prikazuju trenutne vrijednosti temperature i vlažnosti zraka, čime korisnici mogu jednostavno pratiti uvjete unutar sustava i izvan mobilne aplikacije.
Projekt je ostvario i međusektorsku suradnju s ostalim obrazovnim smjerovima: stolari su izradili konstrukciju vrta, soboslikari su ga estetski uredili, a elektroinstalateri su spojili autonomni fotonaponski sustav koji osigurava napajanje pametnog vrta, naveli su iz Škole.