Sezona krpelja ponovno je tu, a time i prijetnja od lajmske bolesti, čiji broj slučajeva raste, a klimatske promjene samo potiču aktivnost krpelja. No, dva nova istraživanja donose nove mogućnosti liječenja.
Istraživači su identificirali nove strategije koje bi mogle olakšati rano zaustavljanje infekcije i smanjiti rizik od razvoja dugoročnih komplikacija, poput lajmskog artritisa. Evo što trebate znati.
Očekuje se porast slučajeva lajmske bolesti u 2025. godini
Postoji velika vjerojatnost da će broj novih slučajeva lajmske bolesti i dalje rasti u sljedećim godinama.
Prema podacima CDC-a, broj slučajeva porastao je više od 40 % 2022. – 2023. godine, vjerojatno zbog učinaka klimatskih promjena, kao što su kraće zime i porast temperatura, prema američkoj Agenciji za zaštitu okoliša.
Krpelji koji prenose bakteriju Borrelia burgdorferi, uzročnika lajmske bolesti, najaktivniji su kad temperature premaše 7 °C, a preferiraju minimalnu vlažnost od 85 %. Mjesta gdje se krpelji ranije nisu nalazili sada su ih puna, čime se širi rizik od obolijevanja.
Moguće promjene u prvoj liniji liječenja lajmske bolesti
Istraživači s Northwestern Universityja u Illinoisu nedavno su testirali više od 500 antibiotika i drugih od strane FDA-e odobrenih spojeva kako bi vidjeli mogu li liječiti infekciju na način koji cilja specifične stanične značajke Borrelia burgdorferi. Rezultati su objavljeni u časopisu Science Translational Medicine.
U njihovim eksperimentima antibiotik iz penicilinske obitelji, piperacilin, izliječio je miševe od lajmske bolesti korištenjem 100 puta manje doze od trenutnog tretmana, antibiotika doksiciklina.
Doksiciklin je poznat po tome što izaziva brojne nuspojave, uključujući probleme s probavom jer uništava i zdrave bakterije. Također, ne djeluje kod oko 20 % ljudi, a mladi dječaci ga ne mogu uzimati.
“Ovo nedavno otkriće može pružiti novu opciju liječenja lajmske bolesti koja bi mogla pomoći pacijentima da se brzo oporave, bez svih tih nuspojava”, izjavio je autor studije, Brandon Jutras, docent na odjelu mikrobiologije-imunologije na Feinberg School of Medicine (Northwestern University), za WebMD.
Iako je piperacilin već odobren za druge namjene, ovaj tretman treba još testirati na ljudima.
Lajmski artritis – nova saznanja
Jedan od četiri slučaja lajmske bolesti vodi do lajmskog artritisa, pokazuju procjene (iako CDC napominje da izvještavanje može dovesti do pretjerivanja incidencije).
Ovo stanje obično uzrokuje očigledno oticanje jednog ili oba koljena, iako može zahvatiti i druge zglobove poput ramena, gležnja, lakta, zgloba ili kuka. Može se pojaviti dugo nakon početnog ugriza krpelja i, ako se ne liječi, izazvati trajnu štetu na zglobovima.
U drugoj studiji, također vođenoj od strane Jutrasa, istraživači su proučavali tekućinu iz natečenih koljena pacijenata s lajmskim artritisom i pronašli ostatke bakterijske stanične stijenke, zvane peptidoglikan, mjesecima nakon početne infekcije. To je vjerojatno okidač za artritis.
Trenutno se razvijaju strategije za ciljanje na preostali peptidoglikan, rekao je Jutras. Ako se ta molekula eliminira iz tijela ili ako imunološki sustav jednostavno više ne reagira na njega, moglo bi se pomoći pacijentima kada konvencionalne opcije ne uspiju.
Prevencija ostaje najbolja zaštita
Iako se tretmani poboljšavaju, izbjegavanje ugriza krpelja i dalje je najbolja obrana od lajmske bolesti, a traženje medicinske pomoći odmah nakon ugriza, čak i ako niste razvili simptome, također je ključno.
Slučajevi lajmske bolesti u Hrvatskoj
Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), do travnja 2025. godine zabilježeno je 120 slučajeva lajmske borelioze, a najviše ih je u Zagrebu i okolici.
Krpelji su prisutni u gotovo cijeloj Hrvatskoj, osim u Dalmaciji. Najveći broj oboljelih od lajmske bolesti zabilježen je u Zagorju, Međimurju, Koprivničko-križevačkoj županiji te u Zagrebu i okolici, piše Kreni zdravo.