Poljica su dobila novog stanovnika, uhatog, čupavog, razigranog. Na svijet je došao autohtoni “dalmatinski poni”, prvi nakon gotovo pola stoljeća.
Riječ je o staroj hrvatskoj izvornoj pasmini bušak, koja je gotovo nestala. Radost s vlasnicima podijelio je i novinar HRT-a, Edi Škovrlj.
Tko se nije skrio, mali konjić je bio. A onda je došla mama i trema je nestala.
– Kad smo ga ugledali, to je bila sreća do neba, rekla je Sandra Babac, imanje “Šinjorina smokva”.
Danas mu je 12. životni dan. Vitke noge, oči crne velike, dugi vrat. Žilav i dinamitan. Pa ne iznenađuje što su mu stjecajem rođendanskih okolnosti “Vitar” ime dali.
– Zbog vijetra, a taj je vjetar ovdje bura. Noć prije nego što se oždrijebila jako je puhalo, kazao je Alan Damjanić, imanje “Šinjorina smokva”.
U rodnom listu „Bušak” mu piše. Autohtona hrvatska pasmina – to je. No vlasnica mu tepati voli, dalmatinski poni.
– Ovo je definitivno Dalmatinski poni. Kažu da je pitomiji nego svi drugi poniji. Oni inače imaju prgavu narav, ali ovaj je dalmatinski privržen gospodaru, naglasila je Sandra.
U Poljicima prava je atrakcija. Jer zadnji bušak oždrijebio se u selu prije više od 40 godina.
– Otprilike ih je oko 50-ak u Hrvatskoj, koliko sad znamo, rekao je Alan Damjanić.
Na imanju zvanom“Šinjorina smokva” ima i drugih autohtonih vrsta. Tu je krava ”buša”, tovar Jole. No Sandra je popis napravila, u novu nabavu samo što nije krenula.
– Nama je krajnji cilj nabaviti Šišku. Šiška je dalmatinska svinja koje više nema nego u nekim zabitima Albanije, rekla je Sandra.
Alan ne krije, knjiga je ovo koju voli najviše. Neće stati dok sve izvorne pasmine i sorte – kući ne vrati.
– Mi smo ih odlučili ovdje okupiti i imati prezentacijski centar i pridonijeti zaštiti tih vrsta i pasmina, istaknuo je Alan.
Za sada je tu njih troje: Buša, Vitar, Jole. Svi su im podjednako dragi i sve ih vole. Stižu još pramenke, koze, kokoši. Šiška se po Albaniji užurbano traži. No srca im je trenutačno zarobio preslatki Vitar mali, kojeg maze i paze, prate kako uz ponosnu majku trčkara i raste.