S obzirom na pojavu tzv. kaos ambalaže (engl. chaos packaging) gdje se kozmetičkim proizvodima osmišljava ambalaža na nekonvencionalni način, čime se potiče znatiželja kupca i privlači pozornost, HZJZ upozorava na dodatan oprez za najranjivije skupine korisnika kao što su djeca, osobe s invaliditetom ili starije osobe koje bi takve proizvode mogli zamijeniti s hranom, što bi dovelo do mogućeg neželjenog učinka na zdravlje, donosi Dnevnik.hr.
Reklamiranje kaos pakiranja prisutno je u medijima kako bi korisnici razvili interes za poznate proizvode i brendove na potpuno novi način. Međutim, u kućanstvu različitih životnih dobi, ambalaža koja imitira hranu doista može predstavljati rizik ako se ne koristi za svrhu za koju je namijenjena.
Legislativa Europske unije, napominju iz HZJZ-a, prepoznaje rizike proizvoda koji imitiraju hranu u Uredbi (EU) 2023/988 Europskog parlamenta i Vijeća o općoj sigurnosti proizvoda te posebno upozorava na:
– proizvode koji nisu hrana, a nalikuju hrani i postoji vjerojatnost da ih se zamijeni zbog njihova oblika, mirisa, boje, izgleda, pakiranja, označavanja, obujma, veličine ili drugih karakteristika s hranom te bi korisnici, a posebno djeca, mogli staviti u usta, sisati ili progutati, čime bi moglo
– doći do nastanka gušenja, trovanja odnosno perforacije ili opstrukcije probavnog trakta
– proizvode koje će zbog svojeg dizajna, pakiranja ili karakteristika upotrebljavati djeca iako nisu namijenjeni djeci.
HZJZ naglašava da se najveći broj akutnih otrovanja događa u djece od dojenačke dobi do predškolskog uzrasta, i to najčešće kućnim kemikalijama.
Prema Izvještaju Centra za kontrolu otrovanja za 2024. godinu, od svih prijavljenih akutnih otrovanja djece predškolske dobi 55,9 posto otrovanja uzrokovano je kućnim kemikalijama (sredstvima za uporabu u kućanstvu i okućnici, npr. sredstvima za pranje i čišćenje, higijensko-kozmetičkim proizvodima, igračkama i školskim priborom, proizvodima s organskim otapalima, kućanskim insekticidima i repelentima).
Stoga HZJZ upozorava roditelje na pravilnu uporabu i odlaganje proizvoda kako bi se smanjio rizik, posebice djece od stavljanja u usta, sisanja ili gutanja tih proizvoda. Također, dodatno apelira na proizvođače na oprez kod odabira ambalaže i oglašavanja proizvoda kako bi zaštitili najranjiviju skupinu potrošača od zamjene za hranu.
“Preporučujemo da osim ispunjavanja zahtjeva propisano legislativom za opću sigurnost proizvoda i kozmetičke proizvode, dakle svih potrebnih upozorenja i obavijesti, ambalaža sadrži teže otvoriv čep i da se koriste gorke tvari kako bi se spriječilo gutanje”, istaknuli su iz HZJZ-a.