U Hrvatskoj su ovih dana zabilježeni uvezeni slučajevi ospica koje su dijagnosticirane ženi iz Brazila, djetetu iz BiH te kod stranca iz Ekvadora.
“Imamo slučajeve importiranih ospica, ali trenutno nije primijećeno njihovo širenje. Jasno, što je više slučajeva importiranih ospica, veći je rizik da zaraza uđe među necijepljene.
Zato bismo trebali što prije cijepni obuhvat vratiti na razinu od prije 15-ak godina”, ističe prim. dr. Bernard Kaić, voditelj službe za epidemiologiju zaraznih bolesti Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, za Večernji list.
Prije 15 godina cijepni je obuhvat u RH bio ujednačen, no posljednjih godina najniži je u Dubrovačko-neretvanskoj i Splitsko-dalmatinskoj, a u najnovije vrijeme i u Primorsko-goranskoj i Osječko-baranjskoj županiji.
Na splitskom području je, primjerice, lani procijepljenost djece primarnim cjepivom protiv ospica, rubele i mumpsa bila niskih 80 posto, dok je u Koprivničko-križevačkoj to bilo i 94 posto, piše novinarka Večernjeg Romana Kovačević Barišić.
A s vremenom će se to odraziti i u širenju zaraze, predviđa epidemiolog Bernard Kaić. Protekle godine ospice su se u Europu opet vratile na velika vrata, i to zbog slabe procijepljenosti u brojnim zemljama. U Rumunjskoj je, tako, lani, prijavljeno najviše slučajeva ospica u Europi: čak 31.000.
U BiH u kojoj je procijepljenost ispod 50 posto bilo je oko 7500 slučajeva zaraze, a epidemija je, na žalost, nastavljena i ove godine. Lani su se slučajevi zaraze ospicama najprije pojavili na dubrovačkom području, gdje je procijepljenost također slaba.
Na području Koprivničko-križevačke županije od 2015. godine nisu zabilježeni slučajevi zaraze ospicama. Te su godine registrirana posljednja dva slučaja oboljelih, doznajemo u tamošnjem Zavodu za javno zdravstvo.
Ospice su, inače, jako zarazne, brzo i lako se šire te mogu uzrokovati ozbiljne komplikacije zdravlja zaraženih osoba. Mogu dovesti do upale pluća, encefalitisa, dehidracije, čak i smrti. Djeca mlađa od pet godina čine više od 40 posto svih slučajeva prijavljenih u Europi lani.
Kao i svake zarazne bolesti, ospice mogu oslabiti imunološki sustav i smanjiti sposobnost organizma da se bori protiv drugih bolesti. Infektolozi upozoravaju kako je zbog toga posebno važno održati visoke stope cijepljenja, kako bi se spriječilo širenje virusa i zaštitilo zdravlje najmlađih, prenosi Danica.hr.