Otac američke djevojčice koja je u Teksasu nedavno necijepljena umrla od ospica opravdavao je odluku o necijepljenju svoje kćeri rekavši da “ona nije umrla od toga”.
Osmogodišnja Daisy Hildebrand druga je žrtva sve opasnijeg izbijanja ospica koje pogađa zapadni Teksas, posebno okrug Gaines, gdje su teorije zavjere o cjepivima postale raširene, a povjerenje u javne institucije ozbiljno narušeno.
“Moja kći nije umrla od ospica”, rekao je njezin otac Peter i dodao: “Ako postoji jedna stvar koju morate znati, onda je to ta. Ona je iznevjerena.” Iako su iz američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) potvrdili da su ospice uzrok smrti, otac djevojčice tvrdi da je do smrti došlo zbog loše medicinske skrbi, nedostatka adekvatnog liječenja i predrasuda prema njihovoj vjeri.
Poplava ospica u Teksasu
Obitelj Hildebrand dio je menonitske zajednice, male kršćanske skupine poznate po vjerovanju u “prirodne lijekove” umjesto suvremene medicine. Kod njih je uobičajena uporaba ribljeg ulja iz jetre bakalara za jačanje imuniteta, što su pokušali i kod Daisy kad je prije mjesec dana dobila temperaturu, upalu grla i upalu pluća.
Kad joj se stanje pogoršalo, odveli su je u bolnicu. Tamo su joj liječnici dijagnosticirali streptokoknu upalu grla, mononukleozu i ospice. Dali su joj antibiotike i poslali je kući. No već za tri dana ponovno je završila u bolnici s teškom upalom pluća, nakon čega je preminula.
Daisy je druga necijepljena djevojčica iz iste menonitske zajednice koja je preminula – prije nje umrla je i šestogodišnja Kayley Fehr. To su prve žrtve ospica u SAD-u u posljednjih deset godina.
Ove godine u SAD-u je prijavljeno više od 700 slučajeva ospica, a čak 541 u Teksasu, što je najgora situacija od 2019. godine i mogla bi postati najgora u nekoliko desetljeća. U aktualnom teksaškom izbijanju ospica više od 70% zaraženih su djeca i dojenčad.
“Cjepivo ništa ne vrijedi”
Iako su ospice virusna bolest, one značajno oslabljuju imunitet i otvaraju vrata sekundarnim infekcijama, najčešće upali pluća, koje mogu biti smrtonosne, posebno za djecu mlađu od pet godina.
Unatoč tome, otac preminule djevojčice odbacuje ovu znanstveno potvrđenu poveznicu i otvoreno sumnja u učinkovitost cjepiva.
“Cjepivo protiv ospica, zaušnjaka i rubeole [MMR] ništa ne vrijedi”, rekao je i dodao: “Obitelj mog brata cijepila se i svi su se razboljeli, i to gore nego moja necijepljena djeca. Ovo nema veze s cjepivom.” Također je rekao da ne žali što djevojčicu nije cijepio i da ne planira cijepiti ni ostalu djecu.
No znanstvene činjenice kažu drukčije. Prema CDC-u, jedna doza MMR cjepiva pruža 93% zaštite od ospica, a dvije doze čak 97%. U necijepljene djece jedno od petero oboljelih završi u bolnici, jedno od 20 razvije upalu pluća, a jedno od 1000 encefalitis – upalu mozga koja može izazvati epileptične napadaje, gluhoću i mentalne poteškoće. Između jedne i tri osobe od 1000 premine.
U menonitskom okrugu niska stopa cijepljenja
Menonitska zajednica u Gaines Countyju ima kompliciran odnos prema cijepljenju. Iako njihova religija ne zabranjuje cjepiva, mnogi u toj zajednici vjeruju da bi odluka o cijepljenju trebala biti osobna, a ne obvezna.
U okrugu Gaines, gdje se nalazi grad Seminole, živi oko 3000 menonita od ukupno nešto više od 22.000 stanovnika, prema podacima iz 2010. godine. Taj okrug ima jednu od najnižih stopa cijepljenja u SAD-u – samo 82% djece u vrtićima primilo je MMR cjepivo prošle godine. Za postizanje kolektivnog imuniteta potrebna je procijepljenost od najmanje 95%.
Daily Mail razgovarao je s brojnim lokalnim stanovnicima, uključujući mlade majke, radnike na farmama i vozače kamiona u Seminoleu, koji su izražavali skepticizam prema cjepivima. Mnogi su tvrdili, bez znanstvene osnove, da cjepiva “sadrže opasne sastojke” i da ih farmaceutske tvrtke koriste isključivo za zaradu.
Dok broj slučajeva ospica i dalje raste, a dezinformacije se šire, javnozdravstveni stručnjaci upozoravaju da bi bez odlučnog odgovora i kampanja za cijepljenje slične tragedije mogle postati češće, osobito u zajednicama koje odbacuju znanstveno dokazane metode zaštite, piše Index.