Ibuprofen je lijek koji je u većini zemalja Europske unije odobren kao lijek za liječenje boli (analgetik) i kao lijek za snižavanje povišene tjelesne temperature (antipiretik).
No, lijek bi mogao pomoći i u sprječavanju određenih bolesti.
Nedavno istraživanje pokazuje da taj lijek djeluje na metabolizam šećera. Otkrili su to znanstvenici s Rutgers Universitya, predvođeni prof. Paulom Breslinom.
Istraživači su otkrili da lijekovi poput ibuprofena i naproksena inhibiraju određene receptore za slatki okus – u ustima, ali i u drugim stanicama tijela.
Ti receptori inače prepoznaju šećer i imaju ključnu ulogu u preradi glukoze. Ako lijekovi blokiraju te receptore, prema studiji, to mijenja percepciju i metabolizam šećera u tijelu, prenosi Fenix Magazin.
“Otkrili smo da ibuprofen i naproksen smanjuju aktivaciju receptora za slatki okus i kod ljudi i u humanim stanicama”, objasnio je Breslin.
Za taj učinak dovoljne su količine koje se u krvi pojavljuju nakon uobičajene terapijske doze. Učinak je potvrđen i na ispitanicima: nakon što su isprali usta ibuprofenom, slatki okusi bili su im znatno manje izraženi.
To upućuje na to da lijek ne djeluje samo lokalno u ustima već i sustavno – odnosno da može utjecati na cijeli metabolizam šećera.
Prijašnje studije već su upućivale na to da dugotrajna uporaba ibuprofena može biti povezana s nižim rizikom od bolesti poput dijabetesa, Alzheimerove bolesti ili raka crijeva. To novo istraživanje sada nudi mogući mehanizam: blokiranje receptora za slatki okus.
Važno je napomenuti da ta otkrića ne znače da trebate uzimati ibuprofen preventivno, a za sve savjete o lijeku obratite se liječniku ili ljekarniku.
Ako se taj mehanizam potvrdi u daljnjim istraživanjima, ibuprofen bi mogao dobiti ulogu u prevenciji metaboličkih bolesti – posebno šećerne bolesti, zaključuju znanstvenici.
No, još uvijek je riječ o temeljnom istraživanju, a do te potvrde treba doći tek nakon kliničkih istraživanja., piše Dnevnik.