Crno brdo godinama je mještanima Biljanima Donjih prvi susjed. Za njihove probleme odavno znaju Europska komisija i Sud Europske Unije. Koji je donio presudu – Hrvatska mora platiti kaznu u iznosu od milijun eura paušalno plus 6500 eura na dan dok se ne obavi sanacija.
Odlučio je tako Sud Europske unije koji je Hrvatskoj izrekao financijske sankcije zbog oko 140 tisuća tona troske koja, tvrde, uništava okoliš i zdravlje ljudi, donosi Dnevnik Nove TV.
“Kad smo tražili od nadležnih da se ukloni ovaj ekocid, nitko nas nije ozbiljno shvaćao. I sada smo došli do toga da je velika kazna, i veliki mjesečni penali će biti i to neće plaćati oni koji su odobriili taj ekocid, ni onaj koji je uzeo novac za takozvanu sanaciju iz Šibenika, nego će plaćati građani Republike Hrvatske”, rekao je predsjednik bivše udruge Eko Ravni Kotari Zdravko Belušić.
U priopćenju Sud navodi da je još 2019. presudio da Hrvatska nije poštovala pravo Europske unije te obaveze koje ima na temelju Direktive o otpadu.
Evo što je na presudu rekla ministrica zaštite okoliša Marija Vučković: “Najprije ću reći da će ministarstvo u potpunosti poštivati odluku suda EU te će u zakonitom roku platiti i nastaviti plaćati, s obzirom da imamo dnevne iznose koji nisu paušalni, dodijeljenu kaznu. Kazna je milijun eura jednokratna te 6500 eura po danu”.
Oko 140 tisuća tona troske leži i dalje u Ravnim Kotarima. Posljednjih 15 godina, otkako je troska dovezena iz Šibenika i bivše Tvronice elektroda i ferolegura.
Problemom su se bavile četiri Vlade, nekoliko Ministarstava, a vrući krumpir sad je u rukama Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Izvođač radova za sanaciju vrijednu 20 milijuna još nije “amenovan”. Fond ga je odabrao, no uslijedile su žalbe. A gotovo nevjerojatno zvuči da se ponovno razmišlja i o ovome: “Da se još jednom sagleda mogućnost iskorištavanja ove troske kao mineralne sirovine, odnosno kao materijala za građevinarstvo”, rekla je ministrica Vučković.
Podsjetimo, država je već htjela prodati trosku, ali nije bilo zainteresiranih.
Mještani u priču o saniranju više ne vjeruju.
“A oni uvijek govore da će odvesti. Dao Bog da moji unuci, djeca moja dočekaju, praunučad, a neće”, rekla je Milica Babić. A na drugi svijet otišli su, kaže, mnogi njezini susjedi. Dočekali nisu da im se Crno brdo makne iz dvorišta.
Eko aktivisti upozoravaju godinama. “Ovo jest štetno, mi imamo tri analize, da je to kancerogeno i to mnogostruko više nego što je to dozvoljeno u prirodi”, nadodao je Belu.
Zna to i Europa. Još samo da progleda Lijepa naša.