Jedan od simbola Zadra, Morske orgulje, uvijek privlače brojne posjetitelje i nezaobilazna su turistička atrakcija. No, kako bi ova instalacija bila uvijek tako privlačna, valja je i održavati, a to spada u redovite aktivnosti zadarske tvrtke “Čistoća”.
Djelatnici ove komunalne tvrtke ovih su dana čistili Morske orgulje od nakupljenih algi. Aktivnost je to koja se vrlo često radi, obzirom da more vrlo brzo i stvori nove naslage.
– Tijekom cijele godine nastojimo održati Orgulje u kontinuiranom čišćenju, ali more i priroda čini svoje. Svatko tko je s primorja i iz Dalmacije zna što je more i što su alge i to je dnevno nastajanje. Mi čistimo, one nastaju i to je proces kome nema kraja. Mi to radimo svaki mjesec u nekoliko navrata, zavisi što prirodi radi na njima pa i mi tako djelujemo. To je pranje s visokotlačnim uređajima pod pritiskom od 250 do 300 bari bez korištenja ikakvih sredstava za čišćenje jer je more tik uz Orgulje i zabranjeno je korištenje svih sredstava koji bi nam olakšali, ali ih ne smijemo koristiti, rekao nam je to Boris Skroče, tehnički direktor u “Čistoći”.

Dakle, princip je jednostavan – čovjek, voda i para i to je to, nema druge.
Zadatak je to koji zahtjeva i pedantnost kako bi se usmjerenim mlazom detaljno skinule sve nastale naslage algi.
– Malo je povišena razina mora pa onda ne možemo doći do najdonje stepenice, ali znamo kad je plima po kalendaru pa sačekamo i čistimo najdonju stepenicu, koja je u ovom trenutku u moru, kaže nam Skroče.
Morske orgulje su posebice tijekom turističke sezone privlačne posjetiteljima koji ih obilaze, sjede na njima, slušaju ih, a dakako i fotografiraju se na njima te na taj način šalju prekrasnu razglednicu Zadra u svijet. Zbog toga je upravo i važno to njihovo održavanje.
– Za sve ovo vam treba jedno četiri do pet sati najmanje. Vrlo sporo ide zato što se mala površina zahvaća tim pištoljem koji čisti. Mijenjaju se njih dvojica jer u tom položaju ne može čovjek stajati pet sati, saznajemo od tehničkog direktora.

A koliko će Morske orgulje nakon toga biti čiste, ovisi o vremenu i vanjskim temperaturama koje utječu na stvaranje tih algi, ali u sljedećih deset dana bit će ponovljeno čišćenje, kaže naš sugovornik.
Osim čišćenja kamenih ploča uz more, čiste se i ploče same šetnice uz orgulje.
No, nisu Morske orgulje jedina lokacija u gradu koja se čisti na ovaj način.
– Imamo više lokacija koje čistimo na isti način tako da dečki koji rade na čišćenju morskog dijela, na Uskoku, na plaži u Arbanasima i još neke lokacije koje održavamo, kontinuirano to rade. Dakle, sele s jedne lokacije na drugu, rekao je Skroče.
@023.zadar Saznajemo kako izgleda čišćenje Morskih orgulja te koliko često se čiste! 🌊🎶 #023#zadar#morskeorgulje#hrvatska#dalmacija#seaorgan#ciscenje#croatia