U petak, 14. veljače, i subotu, 15. veljače, udruga Hrvatsko-talijanski mozaik Rim proslavila je svoje prvo desetljeće uspješnog djelovanja u Italiji i suradnje s hrvatskim udrugama u domovini i diljem svijeta – od Njemačke, Austrije i Švicarske do Bosne i Hercegovine, Sjeverne Makedonije, Vojvodine, Mađarske i drugih zemalja.
Ova posebna prigoda obilježena je bogatim programom koji je okupio članove, suradnike i prijatelje udruge, uz aktivno sudjelovanje mladih, koji su srce svih njihovih projekata. Deset godina uspješne suradnje, razmjene i povezivanja Hrvatske i Italije, kao i brojnih hrvatskih udruga iz različitih zemalja, svjedoči o snažnom zajedništvu i predanosti jačanju veza. Ovaj jubilej bio je prilika ne samo za osvrt na prošle uspjehe, već i za postavljanje temelja za buduće projekte koji će nastaviti graditi mostove između mladih generacija.
Vrijeme prolazi, ali misija udruge ostaje ista – čuvati identitet, njegovati tradiciju i povezivati Hrvate i hrvatske udruge, posebno mlade, bez obzira na udaljenost. Već deset godina Hrvatsko-talijanski mozaik gradi mostove tamo gdje se čini nemogućim, jer uz dovoljno vjere, strasti i ustrajnosti – sve je moguće. Kako je istaknula predsjednica udruge Ivana Milina, cilj je postati poput mozaika sastavljenog od mnogih malenih dijelova, jedinstvena cjelina koja će zadržati posebnost svakog pojedinog člana.
Modna revija povezala Hrvatsku, BiH i Italiju
Modna revija, koja je bila jedan od vrhunaca proslave, predstavila je jedinstvene kreacije splitske umjetnice Tonke Alujević, koje su izrađene od jedara plovila. Posebnost ovih haljina leži u činjenici da je umjetnica koristila platna jedara s brodova kojima je plovila Mediteranom. Inženjerka elektronike Ana Kovačević, koja je prije nekoliko godina iz Švicarske došla u Rim i pokrenula projekt “Recycle Tie”, predstavila je svoj inovativni dizajn kravate. Ana, koja u Rimu organizira radionice izrade kravata, uspjela je zainteresirati sve generacije za ovaj kreativni projekt, ističući važnost recikliranja i održivosti. Na reviji je svojom kolekcijom torba oduševila Marija Perić, dizajnerica i vlasnica modnog brenda “My Lovely Bag”, specijaliziranog za ručnu izradu ženskih torbica. Ovaj brend, osnovan 2011. godine u Tomislavgradu, poznat je po svojoj jedinstvenosti i kvaliteti.
Kroz program je prikazan i video koji predstavlja prvu betonsku haljinu na svijetu mlade zagrebačke modne dizajnerice Sare Lončarić. Modnu reviju nosile su Hrvatice iz Italije, Hrvatske i Njemačke, a predvodila ih je Nevena Dujmović Prizmić – svjetski poznata manekenka i jedan od najuspješnijih hrvatskih modela, rodom s Pašmana. Ujedno je i predsjednica KUD-a „Bokolje“ iz Dobropoljana na Pašmanu. Uz nju, na reviji su sudjelovale još dvije Pašmanke: Giulia Verdat iz Italije, čija je majka Zrinka Bačić, potpredsjednica Udruge „Hrvatsko-talijanski mozaik Rim“, te Angela Bačić, aktivna sudionica brojnih projekata iste udruge. Reviju je nosila i Marijana Dokoza, književnica i urednica hrvatskog portala Fenix-magazin u Njemačkoj, inače rodom iz Zadra.
Snažna podrška hrvatskih institucija
Drugi dan proslave održan je u prostorijama Mađarskog kulturnog centra u Rimu, gdje su se okupili brojni ugledni gosti, među kojima su bili državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH Zvonko Milas, glavna tajnica Ministarstva demografije i imigracije Marija Balajić koja je stigla kao izaslanica ministra Ivana Šipića, veleposlanik RH u Rimu Jasen Mesić, veleposlanik RH u Poljskoj Tomislav Vidošević, Nevenka Grdinić, generalna konzulica Republike Hrvatske u Trstu, apostolski nuncij u Italiji i San Marinu nadbiskup Petar Rajič, rektor Papinskog hrvatskog zavoda sv. Jeronima u Rimu don Marko Đurin, privremena otpravnica poslova Republike Hrvatske pri Svetoj Stolici Tea Zupičić, potom Mirjana Vatavuk, voditeljica Sektora za poticajne politike povratka hrvatskih iseljenika u Hrvatsku pri Ministarstvu demografije i imigracije, Antonella D’Antuono, predsjednica udruge „Jedna Musika“, predstavnica Hrvata iz Molisea pri Vijeću Vlade Republike Hrvatske za Hrvate izvan Republike Hrvatske, dr. sc. Krisztina Lantos, ravnateljica Mađarske akademije, Barbara Buršić, voditeljica Ureda Udruge hrvatskih iseljenika iz Pule, te mnogi drugi.
Predsjednica udruge Ivana Milina istaknula je kako je udruga tijekom proteklih deset godina neumorno radila na promociji hrvatske kulture, jezika i tradicije. Posebno je naglasila važnost projekata usmjerenih mladima, koji su budućnost i temelj za daljnje povezivanje naroda.
Državni tajnik Zvonko Milas pohvalio je rad udruge, ističući kako je Hrvatsko-talijanski mozaik uspio izgraditi mostove između dviju zemalja.
– Vlada Republike Hrvatske i Središnji državni ured za Hrvate izvan RH bit će vaš pouzdan partner u svim nastojanjima, rekao je Milas.
Glavna tajnica Marija Balajić istaknula je važnost očuvanja hrvatskog identiteta i jezika među iseljenicima, dok je veleposlanik Jasen Mesić naglasio kako će udruga uvijek imati podršku državnih institucija. Veleposlanik Republike Hrvatske u Poljskoj, Tomislav Vidošević, koji je od 2005. do 2012. obnašao dužnost veleposlanika u Rimu, istaknuo je kako su Hrvati, zbog različitih povijesnih okolnosti, narod s iznimno velikim iseljeništvo te naglasio važnog hrvatskih udruga u svijetu.
Predsjednik RH Zoran Milanović uputio je pismo čestitke, pohvalivši rad Udruge na očuvanju hrvatske kulture i povezivanju Hrvata u Italiji. Istaknuo je njihovu ulogu u jačanju prijateljstva između Hrvatske i Italije te izrazio uvjerenje da će je nastaviti nove generacije,
– Uvjeren sam kako će i nove generacije nastaviti vaš rad na izgradnji mostova kulture u čemu svima želim puno uspjeha, piše u pismu Zorana Milanovića.
Danijel Katičin iz Tkona velika podrška udruzi
Kroz program večeri publika je uživala u koncertu ženske klape Armorin, koja je izvela jedanaest pjesama, uključujući narodne pjesme i skladbe hrvatskih skladatelja. Postavljena je i izložba slika i fotografija pod nazivom “ARTisFACT MOZAIK”, koja prikazuje radove umjetnika koji su surađivali s udrugom tijekom prvog desetljeća njenog postojanja, a među kojima je i zadarski fotograf Boris Kačan koji je rođen u Australiji iz koje se s roditeljima vratio u Zadar gdje živi i radi.
Udruga Hrvatsko-talijanski mozaik može biti ponosna na sve što je postigla, na sve mostove koje je izgradila i na svoju sposobnost povezivanja ljudi. Među onima koji su dali ogroman doprinos radu udruge ističe se Danijel Katičin iz Tkona na otoku Pašmanu, koji je, kako je istaknula Zrinka Bačić, bio uz udrugu od samih njezinih početaka.
– Dok je bio načelnik općine Tkon, ali i dok je obnašao dužnost ravnatelja Parka prirode Vransko jezero, Danijel Katičin je bio velika podrška udruzi i učinio je iznimno puno za promociju otoka Pašmana u Italiji. Posebno nam je drago što je došao na proslavu obljetnice udruge, istaknula je Zrinka Bačić, potpredsjednica Udruge.
Žene s otoka Pašmana su pravi promotor svog otoka
Katičin se osvrnuo na vikend u Rimu kada je uz puno truda i kreacije, obilježena desetogodišnjica osnutka udruge Hrvatsko-talijanski mozaik na kojoj se okupio veliki broj Hrvatica i Hrvata, ali i Talijana i drugih uzvanika koji su, kako je kazao, prepoznali, izuzetnu energiju koju članice i članovi te udruge ulažu u promociju svih hrvatskih krajeva u glavnom gradu Italije, vječnom Rimu. – Posebno mi je drago što mogu istaknuti da smo s promocijom prirodne i kulturne baštine i na njih vezanih turističkih usluga otoka Pašmana, posebno manifestacije Škraping sustavno krenuli još 2010., jer su ti isti ljudi, većinom žene, svoje aktivnosti započele kroz EU projekt „Hrvatski mozaik“ u Rimu. U više navrata su predstavnici obje općine i turističke zajednice s o. Pašmana sudjelovali na različitim gastro-turističkim sajmovima u Rimu, a na koje je neumorna Zrinka dovodila mnoge i hrvatske i talijanske, kako privrednike, tako i dužnosnike i crkvene vele dostojnike i kojima su to bile prilike za otvorene susrete s takozvanim malim, običnim, ali nadasve vrijednim ljudima.
Posjećivanje je bilo obostrano jer je Udruga i na Pašmanu, ali i u Biogradu na Moru te Vranskom jezeru organizirala izložbe, predavanja, radionice, predstavljanje književnih radova, uvijek popraćene s degustacijom s ljubavlju posluženih delicija s obje strane Jadrana. Trud i ljubav koju Udruga ulaže u svoje projekte vidljiva je ne samo kroz profesionalnost kojom organiziraju različite izložbe, susrete, radionice već i kroz ono što trajno ostaje, a to je jačanje ljubavi prema rodnom kraju, domovini, njegovanje hrvatskog jezika, kulture i tradicije i nadasve – zajedništva. Iza njih je puno godina vrijednog volonterskog rada, puno odricanja, inovativnosti i želje za očuvanjem hrvatskog nacionalnog identiteta, a posebno je vrijedna hvale i njihova otvorenost za suradnju s udrugama s otoka Pašmana, puna međusobnog uvažavanja i podupiranja.
Zrinka Bačić je na kraju naglasila kako joj je žao što se ovoj manifestaciji nisu odazvale ni Općina Pašman ni Općina Tkon. Posebnu zahvalnost upućuje OPG-u Matulić, koji uvijek podržava Mozaik svojim donacijama, te Neveni Dujmović Prizmić, koja je ekskluzivno došla kako bi pomogla u uspjehu moderne revije. Ipak, važno je istaknuti da su žene otoka Pašmana pravi promotor svog otoka.
Marijana Dokoza