U Zadru je jučer obilježen Međunarodni dan epilepsije. Radionicama s učenicima, simpozijem na Sveučilištu u Zadru i simboličnim „puštanjem“ ljubičastih balona na zadarskoj rivi u fokus je stavljena destigmatizacija oboljelih od epilepsije, kvalitetan život oboljelih i edukacija njihove rodbine, prijatelja i cijele javnosti.
– Organizacijom simpozija želimo svake godine približiti različite stručne teme oboljelima i njihovim obiteljima, bilo da se radi o pedijatrijskim pacijentima ili odraslim osobama. Statistika pokazuje kako je prevalencija epilepsije 1 posto, što znači da je u Hrvatskoj oko 40 tisuća oboljelih, od čega 18 tisuća djece. Temom „Živjeti s epilepsijom“ željeli smo staviti fokus na povećanje znanja o epilepsiji u svim dijelovima društva i destigmatizaciju posebice djece, rekla je predsjednica Hrvatske udruge za epilepsiju prim. dr. med. Ana Sruk.
- Najvažnije vijesti svakog radnog jutra
- Vremenska prognoza i ključne teme dana
- Bez spama, odjava u jednom kliku
- Sve objave portala 023.hr
- Brze obavijesti o breaking news
- Izravno u Messenger inbox
Sudionike simpozija uime organizatora pozdravila je doc. prim. dr. sc. Sanja Delin, zatim zamjenik ravnatelja Opće bolnice Zadar dr. Nediljko Jović te županijski i gradski pročelnici za zdravstvo Marko Kolega i Mladen Klanac. Istaknuli su kako su brojne osobe oboljele od epilepsije, počevši od Gaja Julija Cezara nadalje bile uspješne, no stigma je i dalje velika. Često je potrebno znati pristupiti i bolesniku i roditeljima, koji teško proživljavaju napad.
– Kod kroničnih bolesti svi smo na ispitu strpljenja i ravnoteže između nade i beznađa, na poseban način i svi mi u sustavu obrazovanja jer smo u mogućnosti susresti se sa situacijom u kojoj ćemo morati pružiti pomoć ili biti informirani što napraviti, rekao je u pozdravnoj riječi rektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Josip Faričić.
U radnom dijelu simpozija voditeljica Odjela neurologije zadarske Opće bolnice dr. Anamarija Mrđen govorila je o prvom susretu s epilepsijom osobe odrasloj dobi. Iako ova bolest nije omela neke uspješne sportaše, političare, književnike, glumce, potrebno je napraviti individualnu procjenu i donijeti novi režim života, s dosta spavanja, ciljanim aktivnostima, prehranom… Jedan od najvećih udaraca za odrasle osobe je oduzimanje vozačke dozvole na godinu dana, no uz terapiju i dobre ishode liječenja ona se može vratiti.
– Melem na ranu je vrijeme koje pokazuje da lijekovi djeluju. Farmakoindustrija je napravila velike iskorake i imamo antiepileptike koji nisu toksični kao nekada. Jedan napad ne čini bolest, definicija je specifična no dobra je vijest da se od nje može ozdraviti, rekla je Mrđen.
U nastavku su održana predavanja o epileptičkim encefalopatijama, epilepsiji i kardiovaskularnom zdravlju, epilepsiji kod muškaraca, EEG monitoriranju djece, protokolu za hitna stanja za sindrom Dravet i Global Epilepsy Leader programu, a na kraju su se sudionici okupili na Pozdravu Suncu, koje je ove večeri bilo simbolično obojeno u ljubičasto.
