U Zadru je jučer obilježen Međunarodni dan epilepsije. Radionicama s učenicima, simpozijem na Sveučilištu u Zadru i simboličnim „puštanjem“ ljubičastih balona na zadarskoj rivi u fokus je stavljena destigmatizacija oboljelih od epilepsije, kvalitetan život oboljelih i edukacija njihove rodbine, prijatelja i cijele javnosti.
– Organizacijom simpozija želimo svake godine približiti različite stručne teme oboljelima i njihovim obiteljima, bilo da se radi o pedijatrijskim pacijentima ili odraslim osobama. Statistika pokazuje kako je prevalencija epilepsije 1 posto, što znači da je u Hrvatskoj oko 40 tisuća oboljelih, od čega 18 tisuća djece. Temom „Živjeti s epilepsijom“ željeli smo staviti fokus na povećanje znanja o epilepsiji u svim dijelovima društva i destigmatizaciju posebice djece, rekla je predsjednica Hrvatske udruge za epilepsiju prim. dr. med. Ana Sruk.
Sudionike simpozija uime organizatora pozdravila je doc. prim. dr. sc. Sanja Delin, zatim zamjenik ravnatelja Opće bolnice Zadar dr. Nediljko Jović te županijski i gradski pročelnici za zdravstvo Marko Kolega i Mladen Klanac. Istaknuli su kako su brojne osobe oboljele od epilepsije, počevši od Gaja Julija Cezara nadalje bile uspješne, no stigma je i dalje velika. Često je potrebno znati pristupiti i bolesniku i roditeljima, koji teško proživljavaju napad.
– Kod kroničnih bolesti svi smo na ispitu strpljenja i ravnoteže između nade i beznađa, na poseban način i svi mi u sustavu obrazovanja jer smo u mogućnosti susresti se sa situacijom u kojoj ćemo morati pružiti pomoć ili biti informirani što napraviti, rekao je u pozdravnoj riječi rektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Josip Faričić.
U radnom dijelu simpozija voditeljica Odjela neurologije zadarske Opće bolnice dr. Anamarija Mrđen govorila je o prvom susretu s epilepsijom osobe odrasloj dobi. Iako ova bolest nije omela neke uspješne sportaše, političare, književnike, glumce, potrebno je napraviti individualnu procjenu i donijeti novi režim života, s dosta spavanja, ciljanim aktivnostima, prehranom… Jedan od najvećih udaraca za odrasle osobe je oduzimanje vozačke dozvole na godinu dana, no uz terapiju i dobre ishode liječenja ona se može vratiti.
– Melem na ranu je vrijeme koje pokazuje da lijekovi djeluju. Farmakoindustrija je napravila velike iskorake i imamo antiepileptike koji nisu toksični kao nekada. Jedan napad ne čini bolest, definicija je specifična no dobra je vijest da se od nje može ozdraviti, rekla je Mrđen.
U nastavku su održana predavanja o epileptičkim encefalopatijama, epilepsiji i kardiovaskularnom zdravlju, epilepsiji kod muškaraca, EEG monitoriranju djece, protokolu za hitna stanja za sindrom Dravet i Global Epilepsy Leader programu, a na kraju su se sudionici okupili na Pozdravu Suncu, koje je ove večeri bilo simbolično obojeno u ljubičasto.