Cijena kave se više nego udvostručila tijekom prošle godine zbog ekstremnih vremenskih prilika.
Kombinacija oborina i temperatura viših od prosjeka u regijama u kojima se proizvodi kava uzrokovala je velike probleme poljoprivrednicima 2024. Kao rezultat toga, kava je doživjela neke od najvećih porasta cijena – do 103 posto u posljednjih 12 mjeseci, piše Euronews.
Znanstvenici su potvrdili da je 2024. bila najtoplija godina zabilježena i čini se da se ovaj trend nastavlja u prvim mjesecima 2025. Stručnjaci kažu da će ekstremni, nepredvidivi vremenski događaji nastaviti biti sve jači i učestaliji kako globalna temperatura bude rasla.
Podaci analitičara opskrbnog lanca iz konzultantske tvrtke Inverto pokazuju da se očekuje da će cijene hrane ove godine ostati nestabilne jer trend povećanja ekstremnih vremenskih uvjeta nastavlja pogađati usjeve.
Razorni učinci za uzgajivače kave
Izvješće Christian Aida iz 2023. sugerira da će svijet morati obuzdati svoju ovisnost o kavi zbog globalnog zatopljenja.
Osim povećanja cijena, okus i dostupnost će također biti pogođeni posrednim učincima za povezana poduzeća kao što su kafići u Europi.
A tu su i potencijalno razorne posljedice za poljoprivrednike koji se oslanjaju na kavu za svoj život u zemljama poput Brazila, Etiopije i Vijetnama.
‘Mali uzgajivači kave žive na prvoj liniji klimatske krize, unatoč tome što su malo pridonijeli problemu globalnog zatopljenja’, kaže Patrick Watt, izvršni direktor Christian Aida.
Kako klimatske promjene utječu na kavu?
Sve veće temperature, nestalne padaline, bolesti, suše i klizišta ugrožavaju poljoprivredna zemljišta.
‘Naše iskustvo je da je u godini u kojoj su kiše u ranoj sezoni bile slabe ili ih uopće nije bilo, cvjetanje kave također bilo izrazito loše’, kaže Mackson Ng’ambi, izvršni direktor Mzuzu Coffee Cooperative u Malaviju. ‘Ovo se sada često ponavlja.’
Uz sve učestalije ekstremne vremenske uvjete i prirodne katastrofe, uzgajivači kave i drugi poljoprivrednici postaju sve ranjiviji. Ekstremne vrućine diljem istočne Azije prošle su godine, primjerice, dovele do povećanja cijena riže u Japanu i povrća u Kini.
To je osobito istinito u zemljama u razvoju, gdje poljoprivrednici često dobivaju slabu naknadu za svoje proizvode, a učinci klimatskih promjena se osjećaju akutnije.
‘Utjecaj klimatskih promjena na proizvodnju kave je jasan, uključujući i kroz visoke razine hrđe lista kave’, kaže Yitna Tekaligne, voditeljica Christian Aida za Etiopiju.
Christian Aid je izračunao da će ovi uvjeti smanjiti količinu zemlje pogodne za uzgoj kave za 54,5 posto. To će se dogoditi čak i ako se porast globalne temperature zadrži unutar cilja Pariškog sporazuma od ne više od 1,5 do 2ºC iznad predindustrijskih razina.
Brazil i Vijetnam proizvode više od polovice kave u Velikoj Britaniji. Ove dvije zemlje imaju najveći utjecaj.
I sama proizvodnja kave pridonosi krizi. Uzgoj jednog kilograma kave može proizvesti emisije stakleničkih plinova ekvivalentne 15,33 kg ugljičnog dioksida, tvrde istraživači sa Sveučilišta u Londonu (UCL).
Promjena načina na koji se kava uzgaja, transportira i konzumira mogla bi znatno smanjiti ovaj trag.
I tvrtke će se možda morati prilagoditi načinu na koji nabavljaju svoje proizvode suočene sa sve većom nestabilnošću.
‘Proizvođači hrane i trgovci na malo trebali bi diversificirati svoje opskrbne lance i strategije nabave kako bi smanjili pretjerano oslanjanje na bilo koju regiju pogođenu propadanjem usjeva’, kaže Katharina Erfort, direktorica tvrtke Inverto.
Hoće li šalica kave koštati više u budućnosti?
Uz rastuće temperature koje već utječu na cijenu šalice kave, Mackson tvrdi da bi se taj trošak trebao prenijeti na potrošače.
‘Globalno određivanje cijena kave treba uzeti u obzir da farmeri ulažu više napora da održe polja kave, a time i povećane troškove proizvodnje’, kaže on.
‘Ako se to ne prepozna i ne utječe na cijene kave, nažalost većina će uzgajivača napustiti uzgoj kave.’
Kako sve više poljoprivrednika napušta industriju, cijene će vjerojatno još više rasti.
Samo Ujedinjeno Kraljevstvo popije 98 milijuna šalica kave svaki dan – dovoljno da se napuni više od devet olimpijskih bazena, izračunao je Christian Aid.
A industrija kave podržava više od 210.000 radnih mjesta u Velikoj Britaniji, prema brojkama British Coffee Association iz 2017.
Što se može učiniti za podršku uzgajivačima kave?
U svom izvješću, Christian Aid pozvao je Vladu Ujedinjenog Kraljevstva da potakne financiranje klimatskih promjena i otkaže ‘nepravedne’ povijesne dugove za zemlje u razvoju.
‘Kako bi se pozabavili temeljnim uzrocima problema, Ujedinjeno Kraljevstvo i druge bogate zemlje moraju ispuniti svoja obećanja i financirati potporu poljoprivrednicima u siromašnijim zemljama kako bi uzgajali usjeve otporne na klimatske promjene i diverzificirali svoje izvore prihoda’, kaže Patrick.
Anketa naručena za izvješće pokazuje da se gotovo 70 posto odraslih osoba u Ujedinjenom Kraljevstvu slaže da bi vlada trebala učiniti više kako bi smanjila utjecaj klimatske krize na lanac opskrbe hranom u zemlji.
Prošlog tjedna britanska nacionalna komisija za pripravnost (NPC) upozorila je da zemlja nije spremna za razmjere rizika s kojima se sada suočava opskrba hranom. Ekstremni vremenski uvjeti jedan su od onih rastućih pritisaka.
‘Također postoji potreba za izravnim financiranjem koje bi koristilo malim uzgajivačima kave, kao što je pristup financiranju s niskim kamatama koji trenutno nije dostupan’, kaže Mackson.
‘Ako se ništa ne poduzme, trebali bismo zaboraviti na kavu za nekoliko godina’, piše tportal.