Situacija oko Centra za gospodarenje otpada Biljane Donje, a vezano uz isplatu preostalih financijskih obveza prema izvođaču radova, ima određene posljedice, o čemu je danas na svom kolegiju govorio gradonačelnik Branko Dukić.
Naime, kako se već pisalo, u petak je održan radni sastanak s ministricom zaštite okoliša i zelene tranzicije Marijom Vučković i direktorom Fonda za zaštitu okoliša Lukom Balenom na temu osiguravanja sredstava potrebnih za isplatu preostalih financijskih obveza prema izvođaču radova na izgradnji Centra za gospodarenje otpadom.
– Riječ je o četiri milijuna eura koji su izvođaču priznati kroz povećanje cijena, a u postupku je i rješavanje njihovog dodatnog zahtjeva u visini od još oko 11 milijuna eura. To je i razlog zbog kojega je tvrtka Eko tražila odobrenje Gradskog vijeća za zaduženje koje bi se, kako je jasno obrazloženo na sjednici Vijeća, isplatilo iz redovnog poslovanja. S obzirom da Gradsko vijeće nije odobrilo kreditno zaduženje tvrtki Eko d.o.o., ta tvrtka čiji je većinski vlasnik Grada Zadar trenutno nema mogućnost podmiriti ovu financijsku obvezu, a izvođač im je najavio raskid ugovora s početkom veljače ove godine. Raskidom ugovora započinje pravni spor i za vrijeme trajanja tog spora Centar ne može započeti s radom iako su svi radovi završeni, obavljen je i probni rad čitavog sustava i ostalo je tek pričekati na izdavanje posljednje dvije od ukupno 13 uporabnih dozvola, napomenuo je Dukić.
A evo koje su posljedice toga, odnosno crni scenarij:
– 1. Otpad će se morati i dalje zbrinjavati na postojećim odlagalištima u županiji, a ponajviše na odlagalištu Diklo. To znači da se to odlagalište ne zatvara niti se može aplicirati za nacionalna sredstva za njegovu sanaciju. 2. Do završetka spora moguć je istek ugovorenih rokova o bespovratnoj potpori što može rezultirati gubitkom cijelog projekta i zahtjevom za povratom sredstava iz EU fondova u iznosu većem od 60 milijuna eura. 3. Čitav sustav prikupljanja i gospodarenja otpadom koji je uspostavljen po svim zakonima i standardima održivosti i zaštite okoliša ne može funkcionirati. U ovom trenutku, bez suglasnosti Vijeća za zaduženjem Eko d.o.o. potrebnim za isplatu financijskih obveza prema izvođaču, s po treći put blokiranim Proračunom Grada Zadra, ugrožen je najvažniji infrastrukturni projekt, a s njim i program ekološki održivog i učinkovitog sustava gospodarenja otpadom u Zadarskoj županiji. U situaciji smo u kojoj ne ovisimo sami o sebi jer je Vijeće blokiralo svaku mogućnost rješenja ovog problema. Sada ovisimo o pomoći države – resornog ministarstva i Fonda za zaštitu okoliša. I ostaje nam samo nadati se toj pomoći kroz privremeno financiranje. Znat ćemo više nakon idućeg radnog sastanka koji uskoro očekujemo, kazao je gradonačelnik koji, kako je rekao, očekuje neko pozitivno rješenje.
Taj iznos od 3,5 od 4 milijuna eura je priznat od raznih insittucija, no ne radi se samo o potrebi dodatnih financiranja. Situacija je složenija jer se kod ovog projekta rado o nekoliko različitih izvora financiranja.
Evo kako je to pojasnio gradonačelnik:
– Imamo komponentu EU, nacionalnu komponentu i lokalnu i takve odnose treba zadržati ukupno na razini financiranja cijelog projekta. Zbog toga sad Ministarstvo i Fond moraju dati dodatan napor da nađu šire rješenje koje će odgovaratu onim obvezama koje je svaki od ovih financijera preuzeo unutar svoje komponente, dodatno je pojasnio pročelnik Ante Ćurković.