Kada se dogodi teško ubojstvo žene, najčešća reakcija je prozivati sudove i preblage kazne. A ključno je zapravo spriječiti ubojstvo. Dnevnik Nove TV je pokušao doći do odgovora – može li se išta poduzeti da se crni niz zaustavi. Stanje već zove na uzbunu.
Očito je da Hrvatska ima velik problem nasilja, i to rodno uvjetovanog.
Iz brojki je vidljivo kako nije pretjerano reći da je nasilje nad ženama rak rana našeg društva.
Kada pogledamo prvih 11 mjeseci ove godine i usporedimo s cijelom prošlom godinom – dvostruko je veća brojka. Naime, u prvih 11 mjeseci ove godine ubijeno je 17 žena, odnosno 18 s najnovijim slučajem. A u cijeloj prošloj godini ubijeno je 9 žena.
Od toga je i ove i prošle godine u većini slučajeva počinitelj bliska osoba ili intimni partner. Ove godine 11 žena je ubila bliska osoba ili intimni partner, a prošle godine njih 7.
Dnevnik Nove TV je upitao Ministarstvo unutarnjih poslova i za broj ubijenih muškaraca. Prošle godine dvojicu muškaraca ubile su intimne partnerice, dok ove godine nijedan muškarac nije ubijen.
Scene očevida nakon ubojstva žene prije nekoliko mjeseci u zagrebačkom Sopotu bio je to još jedan poraz društva – sustav nije zaštitio ženu od prijetnji muškaraca. Dogodilo se najgore.
Premijer najavljuje i dalje će raditi na prevenciji, nakon što je Vlada značajno pooštrila kazne za femicid.
“Mislim da je trenutno kaznena politika u smislu visine sankcija jako visoka, dakle digli smo je maksimalno, nažalost ona očito nije dovoljna u smislu prevencije, vjerujem da će svoj dio posla odraditi i sudovi”, poručio je Andrej Plenković.
A baš se na sudove najviše upire prstom.
“Drugi dio je u praksi provođenje samog zakona i donošenje osuđujućih presuda te maksimalno sankcioniranje ovakvih kaznenih djela”, rekao je Damir Habijan.
“U svakom konkretnom slučaju sud i sudsko vijeće donosi odluku mogu li te kazne za femicid biti i veće, ja osobno smatram da mogu, ali na svakom je sucu i sudskom vijeću da donesu odluke”, rekao je Ivan Malenica.
Na stroge kazne koje se ne izriču u praksi upozorava i Marija Selak Raspudić.
“Također ima i čitav niz mjera koje se odnose na njegovo psihičko zdravlje i ovisnosti, velik broj ovisnika su i nasilni prema ženama. Trebamo više promotriti one klasične situacije – napio se pa prebio ženu, i naš sustav vrijednosti, sve što u društvu toleriramo”, objasnila je Selak Raspudić.
“Ako žena odluči napustiti muškarca, nakon što ju je godinama zlostavljao, nakon što ju je ekonomski izrabljivao, nakon što ju je vrijeđao, mlatio – i odluči napustiti tog muškarca, za očekivati je da može završiti najgore i to su trenuci u kojima trebaju djelovati institucije”, rekla je Marija Lugarić.
“Prošle godine od 13 ubojstava, 6 sinova je ubilo svoje majke. Žene nam pokazuju da ne prijavljuju nasilje s jedne strane zbog ekonomske ovisnosti, zapostavljanja vlastitih roditelja i to je nasilje i od stida”, objasnila je Rada Borić.
Sustav je zakazao, tvrdi, a femicid je predvidiv.
“Ne postoji dobra sinergija ni sustav, i dalje živimo u društvu gdje se prema ženama i prema svim drugima i drugačijima ponašamo kao da je nasilje dopušteno”, nadodala je Borić.
Pravobraniteljica najavljuje – radit će analizu svakog pojedinačnog slučaja ubojstva žene, utvrđivati ima li propusta. Spominje i koji su okidači za femicid.
“Posjedovanje oružja, neovlašteno posjedovanje oružja, alkoholiziranost, prisilna kontrola, kršenje zaštitnih mjera, kršenje prekršajnih mjera, dakle to su sve situacije koje mogu ukazati da se tako nešto moglo spriječiti od strane institucija”, rekla je Višnja Ljubičić.
U ovoj godini je više ubijenih žena nego muškaraca, Ljubičić upućuje: “Tko ubija te muškarce – to je u 99 posto slučajeva druga muška osoba, a tko ubija te žene? Te žene najčešće ubijaju njihovi partneri, njihovi članovi obitelji ili su ubijene od ruku njihovih sinova”.
Problem je i mentalno zdravlje građana, djece, upozorava. Kazneno djelo femicida s najtežim kaznama dugotrajnog zatvora kažnjava se tek od travnja, zasad su potvrđene dvije optužnice.