U sklopu obilježavana Svjetskog dana dijabetesa, danas je u City Galeriji održana javnozdravstvena akcija u organizaciji Udruge Cukrići.
U akciji su sudjelovale i Medicinska škola Ante Kuzmanića i Hotelijersko-turistička i ugostiteljska škola, a treća škola im je pružila podršku.
Javnozdravstvena akcija je uključivala besplatno mjerenje krvnog tlaka i razine glukoze u krvi koje su provodili nastavnici i učenici Medicinske škole Ante Kuzmanića, dok su učenici i nastavnica Kristina Lončar iz Hotelijersko-turističke i ugostiteljske škole svim zainteresiranima nudili zdrave slastice i savjete o njihovoj pripremi. Volonteri i članovi Udruge Cukrići Zadar dijelili su promotivne materijale Poljoprivredne, prehrambene i veterinarske škole Stanka Ožanića, kao i edukativne materijale Udruge te informacije o zdravim navikama u svakodnevnom životu.
– Naša draga Kristina su učenicima pripremili su prekrasne slastice koje su spremljene i bez šećera i koje mogu jesti osobe koje imaju celijakiju. Kristina nam zaista izlazi maksimalno u susret i prilagodi prehranu svima, odnosno što većem krugu ljudi, rekla je Doris Bailo, predsjednica Udruge Cukrići.
Od Kristine Lončar doznali smo i što se to u njihovoj školskoj kuhinji pripremilo za danas. Kristina je inače strukovna učiteljica slastičarstva u Hotelijersko-turističkoj i ugostiteljskoj školi.
– Napravili smo štrudlu od jabuka i cimeta bez šećera i ikakvih zaslađivača, a brašno koje smo koristili je pirovo brašno koje se preporučuje dijabetičarima nego obično pšenično. Sljedeća stavku su nam bili ovi mali muffini od rogača. Njihov sastav je tamna čokolada, rogač, slanutkovo brašno koje u sebi ima puno više proteina. Dakle, nekako smo tu smanjili ugljikohidrate. Kao masnoću smo koristili maslinovo ulje, a zanimljivo je da u njima nema ni jaja ni šećera ni mlijeka, kao tekućinu smo koristili vodu.
Sljedeća je zaslada više za ljude koji ne smiju konzumirati gluten, čak i za one koji Chronovu bolest. To je kvinoja koju smo kuhali u bademovom napitku s javorovim sirupom i malo cimeta. Gore smo kao dekoraciju stavili kuhane loptice kruške iz razloga što ljudi koji imaju Chronovu bolest ne smiju jesti svježe voće pa smo je prokuhali malo s javorovim sirupom i limunovim sokom. Još su tu ove male čašice s chia sjemenkama i malinom. Njih smo sladili s medom. Nećemo to dati dijabetičarima kao ni ovu kvinoju. Možemo, ako je šećer nizak ili ako smo uzeli terapiju pa imali dosta fizičke aktivnosti pa se malo šećer spustio, onda možemo uzeti takvu slasticu koja u sebi ima te prirodne zaslađivače kao što je agavin sirup, saznajemo od Kristine.
Ove slastice su jednako fine kao i one “prave”, a pogodne su za osobe koje inače ne smiju slatko. No, ipak, u današnje vrijeme, postoje brojne slastice koje se mogu pripremiti, a što nam je pokazala i ova ponuda HTUŠ-a, i tako omogućiti svima da uživaju u nečem slatkom bez straha i odricanja.
Kristina zapravo preporučuje svima tu dijabetičarsku prehranu, a ne samo onima koji imaju dijabetes.
– Ona nikome ne bi naštetila, ona je preporučljiva svima, samo se mora paziti o kilokalorijama koliko ih se unese. Da bi svi skupa trebali smanjiti unos šećera u organizam, definitivno da! Najviše putem gaziranih pića, raznoraznih grickalica i ako ste u mogućnosti, radije pojedite neki kolač nego 10 dkg čokolade s lješnjacima, preporučila je.
U sito vrijeme kod drugog štanda učenici Medicinske škole mjerili su vim zainteresiranim prolaznicima krvni tlak i razinu šećera u krvi, a sve to nadgledala je Ana Lukanović Grgurović, profesorica.
– Tu smo da podržimo Cukriće i djecu oboljelu od šećerne bolesti i da pridonesemo toj akciji. Jako je važno to provjeravati zato što za šećer kažu da je “tihi ubojica” i ako prođe dosta godina da se ne otkrije, ne boli, ali uništava sve druge organe pa su jako bitni ovi preventivni pregledi i kontrole koje danas radimo tu, napomenula je te nam otkrila kako je upravo tijekom ove javnozdravstvene akcije otkriveno nekoliko njih koji imaju visok rizik od nastanka dijabetesa.
Osim toga, prikupljali su i donacije za Udrugu Cukrići koja okuplja djecu i mlade oboljele od dijabetesa tip 1, kojima je potrebna stalna terapija inzulinom – putem injekcija ili inzulinskih pumpi – te pravilna prehrana i primjereni oblici tjelesne aktivnosti kako bi održali stabilnu razinu šećera u krvi. Svojim djelovanjem, Udruga pruža podršku i edukaciju kako bi oboljelima pomogla živjeti kvalitetniji život.