Mediji proteklih dana izvještavaju o neslužbenim informacijama kako Tisak zatvara čak 200-tinjak kioska diljem Hrvatske te da se u nekim gradovima to već i dogodilo.
Kako piše portal Danica.hr, iz odgovora Tiska medijima jasno je da se nešto događa jer “optimiziraju broj kioska” te se rješavaju onih koji ostvaruju slab promet. No, koliko će ih točno biti zatvoreno – ne otkrivaju.
Ovom portalu se ovih dana javila zaposlenica Tiska koja tvrdi kako ih se zatvara oko 200.
“Zadnje sastanke u firmi imali smo u proljeće gdje nam je rečeno da je sve super i nema nikakvih zatvaranja, da bi nakon nekoliko mjeseci krenuo val zatvaranja pod izlikom da kisoci loše posluju. Od toga još je gore što djelatnicima nitko ne želi reći kakva im je sudbina, već ih se ostavlja na” vidjet ćemo”.
Nažalost, u Tisku djeluje nekoliko sindikata koji šutkom promatraju situaciju, dakle radnici ih plaćaju, a sada, u ovakvim situacijam se ne javljaju ni nude pomoć. Ljudi su prepušteni sami sebi i nitko se ne usudi ništa pokrenuti jer ih je većina već starijih i boje se.
Mi kao radnici dobijemo obavijest da se kiosk zatvara u roku par tjedana, novi radnici dobiju odmah otkaz, a za ostale se kao još ne zna gdje će. Nevjerojatno je da se uprava nama radnicima nije javila niti jednim slovom”, ispričala nam je zaposlenica Tiska.
Inače, Tisak je lani ostvario 296 milijuna eura prihoda uz rast od šest posto te 4,1 milijun eura profita, što je 14 posto više. Tisak posluje na više od 750 maloprodajnih mjesta. Zadnjeg dana prosinca imali su oko 2570 radnika, što je 90 manje nego istog dana predlani.
Prosječna neto plaća u Tisku i dalje je bijedna: prema podacima Financijske agencije, lani je iznosila 764 eura i bila je za 60 eura viša nego prethodne godine.
Sedam ključnih Tiskovih menadžera (dvoje članova uprave i petero direktora sektora) lani je u prosjeku zarađivalo oko 11.300 eura bruto, što je otprilike isto kao i pretprošle godine. U to primanje ulaze dohodak i plaća u naravi za korištenje službenog automobila, piše Danica.hr.