Kuhano vino idealan je napitak za hladne zimske mjesece, a njegova tradicija, rado prihvaćena u Hrvatskoj, potječe iz sjeverne Europe gdje se konzumira još od Srednjeg vijeka. Iz Švedske se ovaj napitak preko barbarskih plemena proširio u Rimsko carstvo, a zatim i u naše krajeve. Obično sezona kuhanog vina počinje u studenom i traje sve do siječnja.
Kuhano vino možete pripremiti kod kuće, a možete koristiti i bijelo i crno vino. Sama priprema dosta je jednostavna, a recepti vam dopuštaju da budete kreativni sa začinima i prilagodbom okusa.
Kako pripremiti kuhano vino?
Ono što daje posebnu draž ovom napitku su, uz šećer, začini. Oni često ovise o lokalnoj recepturi za kuhanje vina, kao i o tradiciji. Od začina se kuhanom vinu najčešće dodaju klinčić, cimet, anis, đumbir, kardamon, lovorov list, kora limuna, zelenog limuna ili naranče, ponekad se čak dodaju i kriške mandarina.
U našim krajevima kuhanom vinu najčešće se dodaje cimet i klinčić, a zanimljivo je istaknuti kako u Finskoj prije serviranja u šalicu stave nekoliko grožđica i oguljenih badema.
Kod kuhanja ovog napitka najvažnije je obratiti pažnju na odabir kvalitetnog vina. Potrebno ga je grijati gotovo do vrenja, ali ne i pustiti ga da provrije, jer će tako izgubiti na okusu koji želimo postići.
Prije serviranja svakako ga je potrebno procijediti kroz cjediljku, a servirati ga je najbolje u staklenim čašama.
Koliko kuhano vino ima alkohola?
Kuhano vino ne samo da će vam popraviti raspoloženje nego je i zdravo. Sadrži vitamine i minerale koji pomažu u borbi protiv depresije, pa čak i nekih vrsta tumora.
No nikako nemojte zaboraviti kako zdravstvena dobrobit nestaje ako pretjerujete s ovim alkoholnim napitkom. Kuhano vino sadrži između 8,8 i 13,1 promila alkohola.
Kako tijelo lakše apsorbira vruće napitke, alkohol se brže nego inače iz želuca prosljeđuje u crijeva, a zatim i u krv. Jedan decilitar kuhanog vina obično sadrži između 80 i 100 kalorija.
Recept za jednostavno kuhano vino
Sastojci
1 l crnog ili bijelog vina
15 dkg šećera
1 štapić cimeta
8 klinčića
1 žličica narezane narančine korice ili kora od 1⁄2 limuna
Priprema
Kuhajte vino, cimet i klinčiće zajedno. Pred vrenje dodajte šećer te koricu naranče ili limuna i kuhajte još 2-3 minute.
Ovisno o vašim željama i vrsti vina ovaj recept može se prilagođavati dodavanjem ili oduzimanjem količine pojedinih sastojka. Poslužite dok je još vruće.
Recept za crno kuhano vino s cimetom i konjakom
Sastojci
2 boce crvenog vina
2 1⁄4 šalice vode
2 žlice šećera
2 štapića cimeta
1⁄2 šalice konjaka
limunova kora
Priprema
Vodu, šećer i cimet stavite u lonac i pustite da poključa. Dodajte vino, pa lagano zagrijavajte dok ne bude vruće. Umiješajte konjak i sklonite s vatre. Poslužite uz sok iscijeđen iz limunove korice.
Recept za kuhano vino popularnog Jamiea Olivera
Sastojci
2 boce Chiantija ili sličnog crnog vina
2 klementine
limun
limeta
200 grama šećera
6 klinčića
štapić cimeta
3 lovorova lista
muškatni oraščić
vanili štapić
2 zvjezdasta anisa
Priprema
Voće ogulite i izrežite na kockice. U lonac stavite šećer i prelijte ga manjom količinom vina. Kad se šećer karamelizira, dodajte koru koju ste ogulili s voća i sve začine iz recepta pa kuhajte 3 minute uz stalno miješanje.
Maknite s vatre i dolijte 2 litre vina. Ubacite komadiće voća i pustite da sve još jednom zakuha. Vino ohladite, pa procijedite.
Recept za kuhano vino s anisom i vanilijom
Sastojci
1 boca polusuhog crnog ili suhog bijelog vina
2 dcl vode
60 g šećera
2 štapića cimeta
malo naribanog muškatnog oraščića
malo klinčića
2 zvjezdnog anisa
malo kardamoma
pola mahune vanilije
2 narezane naranče
Priprema
Zakuhajte sve sastojke u jednoj posudi i kuhajte na smanjenoj vatri dok se šećer ne otopi. Dodajte još zaslađivača po potrebi. Kuhajte 10-ak minuta, pa pustite da se prohladi. Procijedite ukoliko su začini ostali na dnu, a prije posluživanja ponovno zagrijite i ukrasite kriškom svježe naranče i klinčićima. Poslužite vruće.