Opća bolnica Zadar nositelj je novog projekta “DIGIHEALTH – “Digital solutions for health service resiiience and accesability” (HR-BA-ME00088)”, koji će pobošljati zdrastvene usluge za pacijente implementacijom digitalnih rješenja u prekrograničnom području bolnica uključenih u projekt. Nova zajednička digitalna rješenja su Digihealth hub, mobilna aplikacija i smjernice za kućni oporavak pacijenata nakon operacije.
Ovaj je projekt financiran iz programa INTERREG IPA CBC Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2021-2027. Nositelj projekta je Opća bolnica Zadar, a partneri su: Sveučilišna klinička bolnica Mostar (Bosna i Hercegovina), JZU Opšta bolnica „Blažo Orlandić” Bar (Crna Gora), Medicinski fakultet Sveučilište u Mostaru (Bosna i Hercegovina). Ukupna vrijednost projekta iznosi 1.728.415,27 EUR od čega je 85% sufinancirano iz EU sredstava u iznosu 1.469.152,96 EUR.
Ukratko, kroz projekt će se nabaviti dodatna oprema, odnosno monitori za praćenje svakog pacijenta na Jedinici intenzivnog liječenja i u operacijskoj sali tijekom operacijskog zahvata. Povezat će se niz uređaja i sustava u jednu platformu.
Danas je u Stručnoj bolničkoj knjižnici održana početna konferencija ovog projekta na kojoj je sve pozdravio ravnatelj Željko Čulina, a obratili su se i predstavnici partnera: Igor Karišik, ravnatelj JZU Opšte bolnice Blažo Orlandić Bar, Ante Kvesić, ravnatelj Sveučilišne kliničke bolnice u Mostaru i Ivan Ćavar, dekan Medicinskog fakulteta u Mostaru.
O samom projektu opširnije je rekao dr. Edi Karuc, voditelj Odjela za anesteziologiju, reanimatologiju i intezivnu bolnicu OB Zadar:
– Danas sam tek shvatio da je moja jedna ideja koja je krenula puno godina prije, zaživjela i da se razvila u jedan ovakav veliki projekt. Mene je dugo mučilo kako se taj naš monitoring, a to je najvažnija komponentna jedinice intenzivne medicine, gdje mi pratimo u realnom vremenu stanje naših bolesnika.
Opća bolnica Zadar će kroz ovaj projekt unaprijediti i liječenje karcinoma, o čemu smo već izvještavali. Naime, nova tehnologija za krioablaciju uvode se u dvije bolnice, zadarsku i mostarsku.
Detalje o tome predstavio je izvan. prof. dr. sc. Ivan Bačić, dr.med., pročelnik Službe za kirurgiju:
– Ovim projektom krioablacije na raspolaganju nam je jedna nova metoda koja je tek u jednoj klinici u Hrvatskoj zaživjela nedavno. To je metoda kojom se tankom sondom ulazi u samu tumorsko tkivo koje se izlaže ekstremno niskim temperaturama i na taj način se uništava tumorsko tkivo, a štedi se zdravo tkivo.
Prezentaciju samog projekta imao je voditelj Marko Mašina iz Odjela za EU fondove: