U Koncertnoj dvorani braće Bersa održana je središnja proslava velike obljetnice Državnog arhiva u Zadru, 400. godina osnivanja.
Ova ustanova ubraja se među najstarije kulturne ustanove u Republici Hrvatskoj. Utemeljio ga je generalni providur Dalmacije Francesco Molin, odlukom mletačkog Senata od 20. rujna davne 1624. godine. Dokazi o početku prikupljanja i čuvanja spisa te načinima obrade gradiva datiraju još od 14. stoljeća kada se dokumenti pohranjuju u starim općinskim kancelarijama i samostanima, a ovim činom osnovana je jedinstvena javna i državna ustanova na ovim prostorima, arhiv, koji je od tada do danas mijenjao nazive i nadležnosti, ali nije prekidao s radom.
Ovom je događaju nazočio velik broj uzvanika, a među njima i hrvatski predsjednik Zoran Milanović.
Tom je prigodom kazao:
– Ovaj je grad – Zadar, naš hrvatski Zadar – svoje slavenstvo i hrvatstvo živio i dokazivao pisanom riječju i stotinu godina prije osnivanja ovog Arhiva. Nije to samo Petar Zoranić, to je i Brne Karnarutić, Šime Budinić, Juraj Baraković, sve su to djela na našem jeziku, našeg naroda, našega dijalekta na kojem je to pisano“, rekao je danas predsjednik Republike Zoran Milanović na svečanoj akademiji povodom obilježavanja 400. obljetnice utemeljenja Državnog arhiva u Zadru. Sve je to Zadar u hrvatskoj povijesti sačuvao, očuvao i digao na jednu razinu i danas se može s ponosom istaknuti da je on i sveučilišni grad“, poručio je predsjednik Milanović u prigodnom obraćanju istaknuvši kako je broj od pet do šest tisuća studentica i studenata koji studiraju na Zadarskom sveučilištu taman po mjeri jednog lijepog grada s idejom i ambicijom da se razvija i gradi. „Ali ne preko noći, kao što ni Arhiv nije nastao prije noći, kao što niti jedno veliko djelo ne nastaje preko noći, tako će i ovoj posao trajati.
Uvodnu riječ dao je doc. dr. sc. Ante Gverić, ravnatelj Arhiva, i tom je prigodom rekao:
– Državni arhiv u Zadru skrbi o jednoj od najznačajnijih arhivskih dokumentacijskih cjelina za našu nacionalnu povijest i čuva najvrjednije informacije od nacionalne i međunarodne važnosti o političkoj i diplomatskoj, znanstvenoj ili gospodarskoj povijesti. Njegovo arhivsko gradivo polazište je vrijednim znanstvenim istraživanjima, ali i izvor novih spoznaja o nama samima, našim precima, gradu i društvu u cjelini. Danas ova ustanova ima veliko kulturno značenje za grad Zadar i njegovu okolicu. I nije ova ustanova skrivena iza masivnih zidova nekadašnje vojarne. Otvorena je za svaku znanstvenu ili kulturnu suradnju, a svaka organizirana izložba ili predavanje upoznaje nas s posebnostima Zadra i Zadrana, daje uvid u nama često nepoznate činjenice iz povijesti medicine, gospodarstva, obrazovanja, kartografije i pomorstva, kulture i sporta. Čini nas ponosnima na vlastitu prošlost, obveznima prema našoj sadašnjosti, odgovornima prema budućnosti. Svjesni vrijednosti činjenica i moći istine koje ova ustanova čuva za buduće naraštaje, ta je obveza i odgovornost još veća. Budimo preci kojima će se neki novi Zadrani za stoljeće, dva ili četiri ponositi!, rekao je zadarski gradonačelnik Branko Dukić na svečanoj akademiji.
Nazočnima su se na svečanosti obratili i rektor Sveučilišta u Zadru, Josip Faričić, izaslanik predsjednika Vlade RH državni tajnik u Ministarstvu kulture i medija Ivica Poljičak, izaslanik predsjednika Sabora Rade Šimićević.
U ime zadarskog župana govorio je pročelnik Ivan Šimunić:
U sklopu proslave, predstavljena je i prigodna dvojezična (hrvatski/engleski) monografija DAZD 400 – 400 godina Državnog arhiva u Zadru 1624.-2024. koju su predstavili recenzent dr. sc. Ivica Mataija, ravnatelj Državnog arhiva u Gospiću, prof. dr. sc. Ante Bralić s Odjela za povijest Sveučilišta u Zadru i doc. dr. sc. Ante Gverić, urednik.
– Predstavljamo monografiju koja govori o 400. obljetnici Državnog arhiva u Zadru. Govorit ćemo o jednoj knjizi koju su napisali, grafički oblikovali i publicirali djelatnici Državnog arhiva koja je isto tako reprezentativna kao i sama obljetnica. Ovo je jedna od najstarijih baštinskih ustanova u Hrvatskoj i njezina vrijednost se ne ogleda samo u obljetnici koju slavimo nego i u gradivu koje Državni arhiv u Zadru čuva i njegovoj važnosti ne samo u zavičajnom, regionalnom nego i u nacionalnom smislu, zbog toga je vrlo važno biti danas ovdje u Zadru, kazao je to recenzent Mataija.
Cijelo predstavljanje monografije poslušajte ovdje: