Tijekom godina provedena su brojna istraživanja koja su ispitivala potencijalni učinak – i pozitivan i negativan – kofeina na zdravlje osobe.
Velik dio ovog istraživanja bio je usredotočen na mogući utjecaj kofeina — stimulansa koji se nalazi u pićima poput kave, čaja i energetskih pića i namirnica poput čokolade — na zdravlje srca.
Jedna od najnovijih studija, nedavno predstavljena na ACC Asia 2024 u Indiji, izvještava da ljudi koji kronično piju velike količine kofeina najmanje pet dana u tjednu mogu povećati rizik od kardiovaskularnih bolesti, čak i ako su inače dobrog zdravlja.
Što je zdrav unos kofeina?
Za ovu studiju, istraživači su regrutirali nasumično odabranu skupinu od 92 zdrava sudionika u dobi od 18 do 45 godina. Svim sudionicima studije izmjeren je krvni tlak i puls, a zatim su sudjelovali u trominutnom step testu. Njihov krvni tlak i puls izmjereni su još jednom minutu i pet minuta nakon testa.
Znanstvenici su također prikupili podatke o normalnom dnevnom unosu kofeina sudionika i njihove sociodemografske podatke.
“Redovita konzumacija kofeina mogla bi poremetiti parasimpatički sustav, što bi dovelo do povišenog krvnog tlaka i otkucaja srca. Naša je studija nastojala utvrditi učinke kronične konzumacije kofeina na zdravlje srca, posebno na oporavak otkucaja srca i krvnog tlaka”, kaže Nency Kagathara, glavna autorica ove studije.
Za ovu studiju, istraživači su definirali kroničnu konzumaciju kofeina kao ispijanje bilo kojeg pića s kofeinom – kave, čaja, soda i energetskih pića – pet dana u tjednu dulje od godinu dana.
Na kraju studije, istraživački tim je otkrio da je 19,6 % sudionika studije unosilo više od 400 miligrama kofeina svaki dan, što je jednako otprilike četiri šalice kave, dva energetska pića ili 10 limenki gaziranih pića.
Visoke razine kofeina povezane s povišenim otkucajima srca i krvnim tlakom
Znanstvenici su otkrili da je kronični unos 400 mg kofeina dnevno pokazao značajan utjecaj na autonomni živčani sustav, dovodeći do povećanja broja otkucaja srca i krvnog tlaka tijekom vremena.
Za sudionike koji su kronično konzumirali 600 mg kofeina dnevno, što je više od preporučene dnevne granice, znanstvenici su izvijestili o značajnom povećanju otkucaja srca i krvnog tlaka nakon pet minuta odmora nakon trominutnog step testa. To ukazuje da uobičajeno visok unos kofeina može spriječiti oporavak otkucaja srca i krvnog tlaka nakon redovite dnevne aktivnosti.
“Zbog svog učinka na autonomni živčani sustav, redovita konzumacija kofeina mogla bi dovesti inače zdrave osobe u rizik od hipertenzije i drugih kardiovaskularnih događaja”, rekla je Kagathara.
Prošla istraživanja pokazuju da unos više od 400 mg kofeina ili više dnevno može dovesti do zdravstvenih problema, uključujući anksioznost i nesanicu.
Kofein u energetskim pićima
“U praksi smo postali svjesni povećanog unosa energetskih pića, energetskih injekcija i drugih napitaka s prekomjernim sadržajem kofeina kod adolescenata koji bi mogli biti osjetljiviji na opasne posljedice prekomjernog unosa kofeina. Neke od nuspojava previše kofeina mogu uključivati vrtoglavicu, lupanje srca, nervozu, tjeskobu, prekide sna, dehidraciju, proljev, mučninu ili smanjeni apetit, uznemirenost i poteškoće u održavanju fokusa”, upozorila je nutricionistica Monique Richard.
Umjesto da se fokusira na kavu, Ni je naglasio da bi želio vidjeti više studija o energetskim pićima i njihovom utjecaju na zdravlje kardiovaskularnog sustava.
“Postoje energetska pića s otprilike 300 miligrama kofeina u jednom piću, što je suludo”, rekao je kardiolog Yu-Ming Ni za Medical News Today, prenosi Ordinacija.