Jedna turistkinja na Hvaru je doživjela neugodno iskustvo s vozačem taksija. Tvrdi da ju je uvjerio da je njegov prijevoz jedino rješenje od Hvara do pristaništa Vira koje se odnedavno ponovno koristi za rasterećenje hvarske luke.
“Nasamarena sam od taksi vozača koji mi je za vožnju 3.8 km naplatio 34 eura (30 eura vožnja i 4 eura ruksak i manja torba). Vožnja je bila od taksi stajališta do katamarana u luci Vira. Ono što sam kasnije doznala naprosto me šokiralo… Naime, do luke Vira postoji besplatan autobus koji je uključen u cijenu karte! Uz to, taksi i autobusno stajalište su svega 10 metara udaljenosti i tu vas čeka autobus koji vas besplatno vozi do luke Vira”, ispričala je turistkinja za Morski.hr.
“Naravno da vam taksi vozač to prešuti… Ja sam navedeno tek doznala u katamaranu i naravno da se čovjek osjeća nakon ovog opljačkano i prevareno! Deranje i varanje turista tako bi dogodine mogli uvrstiti u službenu turističku ponudu”, dodala je.
Njezina priča ubrzo se proširila društvenim mrežama. Mnogi su turistkinji poručili da je trebala biti malo pažljivija i bolje se raspitati te da je taksist samo radio svoj posao. “Ne bi ni prodavačica u dućanu rekla da je u drugom dućanu jeftinije. Njegovo je da vozi, nije turistički vodič. Je li fer i moralno, to je drugi par rukavica”, jedan je od komentara.
“To je najmanji problem. Veći problem je što većina misli da je ispravno varati i pljačkati turiste. Visoke cijene su odabir svakoga hoće li će platiti il i ne”, pišu drugi.
Hvar je definitivno najpopularniji hrvatski otok, no već ga godinama prati glas najskuplje domaće destinacije, a mnogi se žale i na masovni turizam koji ga je u jednom trenutku potpuno preuzeo pa se i lokalno stanovništvo žalilo na divljanje turista po otoku, nesnosne gužve i pad kvalitete života na otoku u ljetnim mjesecima.
No neki nemaju problema s tim. Paul Bradbury, Britanac koji već 20 godina živi u Hrvatskoj, pri čemu je Hvar bio njegova prva adresa, ove je godine, tvrdi, uočio nešto drugačije.
“Grad Hvar se promijenio. Nabolje. I daje mi nadu za Split. Prošla su vremena kada je noćni klub Veneranda zaglušivao grad u sitne sate. Prošli su dani kada je Yacht Week okupljao stotine ljudi u Carpe Diemu na Rivi u 17 sati na trosatnom piću, nakon čega bi pijani partijaneri lutali ulicama u 20 sati, plašeći ostale goste. U gradu više nema noćnih klubova, ali Carpe Diem na plaži i dalje se bavi tim segmentom turizma”, uočio je Bradbury, donosi Index.