Opća bolnica Zadar u pogon je u svojoj kuhinji stavila uređaj digestor za sprječavanje nastanka biootpada čime je simbolično označen prelazak s tradicionalnog sustava zbrinjavanja otpada na inovativnu zelenu metodu.
Tek što je isporučen Općoj bolnici Zadar, uređaj (digestor) za sprječavanje nastanka biootpada, odmah je stavljen u funkciju. Kratka edukacija djelatnika bila je dovoljna da se uvidi jednostavnost korištenja kao i čitav niz benefita koje ova zelena metoda osigurava. Opća bolnica Zadar dnevno pripremi oko 1000 obroka i za očekivati je i veće količine otpada. Odlaganje ostataka hrane predstavlja velik problem svima čiji posao uključuje pripremu hrane, pa ni naša ustanova tu nije iznimka.
- Najvažnije vijesti svakog radnog jutra
- Vremenska prognoza i ključne teme dana
- Bez spama, odjava u jednom kliku
- Sve objave portala 023.hr
- Brze obavijesti o breaking news
- Izravno u Messenger inbox
Kako funkcionira ovaj uređaj? Digestor, kapaciteta 500 kilograma, rabi potpuno inovativnu, zelenu tehnologiju i alternativa je tradicionalnom sustavu zbrinjavanja otpada s kamionima i kantama. Ostaci hrane ubacuju se u obrađivač otpada. Tu se dodaju posebne smjese mikroorganizama koji tada, tijekom obrade, pretvaraju biootpad u otpadnu vodu.
Uređaj se može zamisliti i kao ljudski želudac. Jednako kao što ljudi žvaču hranu i želudac usitnjava hranu kroz proces probave, tako i digestor prvo pretvara hranu u male komadiće koji se zatim potpuno raspadaju kroz proces aerobne digestije. Dakle, više nema potrebe za skladištenjem biootpada, prijevozom i odlaganjem.
Ukupna vrijednost digestora je 70.000,00 eura. Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost sufinancirao je nabavku u iznosu od 28.000,00 eura, odnosno 40%. Preostalih 42.000,00 eura, odnosno 60%, financirala je OB Zadar vlastitim sredstvima.
Obrada ostataka hrane odmah na našoj lokaciji dugoročno je financijski isplativija. Korist za okoliš i društvo, pak, ne može se financijski izraziti. Ona je daleko veća i značajnija od same investicije.
