Grad Pag je od 20. do 23. lipnja bio središte kulturnih zbivanja zahvaljujući 13. Međunarodnom festivalu čipke. Ovaj prestižni događaj, organiziran od strane Turističke zajednice Grada Paga, Grada Paga i Društva paških čipkarica Frane Budak, okupio je čipkarice iz Europe te brojne ljubitelje umjetnosti i tradicije.
Festival je službeno otvoren 20. lipnja promenadnim koncertom na glavnom gradskom trgu, nakon čega je uslijedila ceremonija otvorenja. Posjetitelji su prvi dan mogli uživati u izložbama čipkarica u Kneževom dvoru i koncertu klape Munita.
Radionice početnog tečaja za ažure, cijanotipije i filcanja vune održane su 21. lipnja, pružajući priliku sudionicima da nauče tajne ovih zanata. Drugog dana festivala održane su radionice paške čipke i izrade unikatnih torbi transfer tehnikom, a navečer je promovirana slikovnica „Legenda o Paškoj čipki”. Sve radionice bile su popunjene do zadnjeg mjesta, pokazujući veliki interes sudionika za moderne i tradicionalne tehnike.
Vrhunac festivala bila je modna revija “Tradicija protkana ljubavlju” koja je održana 21. lipnja na trgu Petra Krešimira IV. Ova revija spojila je suvremeni dizajn s tradicijom paške čipke, predstavljajući jedinstvene modne komade koje su nosile predivne djevojke i žene kao prave manekenke. Kreacije su isticale delikatnost i eleganciju čipke, dok su modeli ponosno pokazivali sklad između modernih krojeva i tradicionalnih elemenata. Posebnu pažnju privukli su ekskluzivni modeli inspirirani paškom čipkom koje su izradile učenice Škola za trgovinu i modni dizajn iz Rijeke te nakit od paške čipke kojeg su izradile učenice SŠ Bartola Kašića – Zadruge Slani škoj.
Veliki pljesak izazvale su dvije malene manekenke Mare i Antonela obučene po pravilima nosive tradicije te Korina, beba od šest mjeseci koju je prošetao modnom pistom njezin tata. Nakon modne revije, klapa HRM Sv. Juraj svojim je nastupom obogatila festivalsku atmosferu.
Tijekom festivala, izložbe paške čipke bile su otvorene na više lokacija: Galerija paške čipke, Samostan sv. Margarite, glavna Zborna crkva Marijinog Uznesenja, crkva sv. Jurja i Gradska čitaonica. Posjetitelji su imali priliku diviti se ljepoti i eleganciji paške čipke te vidjeti radove djece iz dječjeg vrtića „Paški mališani” na izložbi nazvanoj „Pag – grad čipke i kamena“.
U crkvi sv. Jurja bile su izložene fotografije članova Foto kluba Pag pod nazivom „Vridne ruke moje nane“ koje su već dokumentarne jer prikazuju paške čipkarice koje nisu više među nama.
Sajam „Najboje od Paga” privukao je brojne posjetitelje ispred I Magazina soli gdje su se predstavili lokalni proizvođači s autentičnim proizvodima. Festivalski dan završio je nastupima folklornih društava KUD Lovro Ježek iz Marije Bistrice i KUD sv. Andrija iz Svete Nedjelje, koji su dočarali autentičan duh i kulturnu baštinu kroz pjesmu, ples i nošnje. Festival je završio podjelom zahvalnica svim sudionicima.
Festival je i ove godine potvrdio svoj status jednog od najvažnijih događanja posvećenih paškoj čipki promovirajući ovaj prekrasan zanat na globalnoj razini te okupljajući čipkarice i ljubitelje tradicije iz cijelog svijeta.
Organizatori zahvaljuju donatorima koji su omogućili da se 13. Međunarodni festival čipke u Pagu održi kao i svima koji su sudjelovali u bogatom programu i time dali svoj doprinos.
Pokrovitelji 13. Međunarodnog festivala čipke su Ministarstvo kulture i medija RH, Ministarstvo turizma i sporta RH, Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova EU, Hrvatsko povjerenstvo za UNESCO, Zadarska županija i Turistička zajednica Zadarske županije.