Internetski forumi, društvene mreže i rasprave uživo – u bilo kojem obliku, ovo je pitanje uvijek aktualno i nikada ne možemo doći do konačnog odgovora.
Netko će vam reći da je puno racionalnije ostaviti bojler uključen cijeli dan i noć, jer tada ne mora zagrijati svu vodu, već samo zagrijati, dok drugi zagovaraju teoriju da ga je najbolje uključiti onda kada je potrebno. A evo što na ovu dilemu kaže serviser ovih kućanskih aparata.
– Apsolutno nije točno da je za novčanik bolje da bojler stalno bude uključen. Naravno, sve ovisi o broju ukućana. Dakle, ako se radi o samcu ili bračnom paru, racionalnije je da bojler uključuju prema potrebi. S druge strane, ako se radi o obitelji s velikim brojem članova, vjerojatno im je najzgodnije da bojler bude stalno uključen jer će svaki čas nekome trebati voda – tvrdi serviser i dodaje kako veliku ulogu igra i namjena bojlera.
Naime, ako je bojler namijenjen samo za tuširanje, onda ga ima smisla povremeno uključiti, a ako se radi o velikom protočnom bojleru koji se koristi i za kuhinjske potrebe, onda se najvjerojatnije vrlo rijetko gasi.
Stoga ga je ipak ekonomičnije uključiti po potrebi, a naravno, ako već pazite na uštedu, sigurno ćete gledati uključiti ga u jeftiniju tarifu.
Što se tiče produženja vijeka trajanja bojlera, kako objašnjava ovaj majstor, njemu je svejedno radi li stalno ili ne, samo da su svi dijelovi ispravni, jer “nije čovjek kome treba odmor”.
– Ono što, s druge strane, stvarno funkcionira je postaviti termostat na 55-60 stupnjeva. Najveća vrijednost koju ste postavili neka bude eventualno 60. Ispod 55. podjeljka skala se ne formira. S druge strane, ako je termostat stalno postavljen na 90, stvarat će se puno više kamenca, pogotovo u našim uvjetima jer nam je voda tvrda, prenosi Jutarnji list.