Svima nam je rečeno da se brišemo sprijeda prema natrag kada vršimo nuždu te da to činimo u čučnju.
Ovaj koristan savjet djeluje, no kada je riječ o tome što ne raditi u kupaonici, neki gastrointestinalni liječnici imaju jedan proizvod koji ne preporučuju uvijek – vlažne maramice.
To ne znači da je svaki liječnik potpuno protiv njihove uporabe. Međutim, postoje neki potencijalni nedostaci, koje biste trebali razmotriti prije nego što posegnete za jednim prilikom sljedećeg odlaska u kupaonicu.
Iako se vlažne maramice reklamiraju kako bi omogućile bolje čišćenje, posebno nakon velike nužde, općenito se ne biste trebali njima brisati, jer one zapravo mogu biti više štetne nego korisne.
“Korištenje vlažnih maramica čest je uzrok perianalnog dermatitisa (osipa oko stražnjice). Iritacija uzrokovana vlažnim maramicama može biti sekundarna zbog određenih sastojaka i konzervansa, poremećaja dobrih bakterija, pa čak i zaostale vlage”, tvrdi certificirana kolorektalna kirurginja u Bakersfieldu, dr. Alex Elias.
Vlažne maramice dovode do iritacije
Gastroenterologinja na NYU Langone Hospital-Brooklyn, dr. Maysaa El Zoghbi, rekla je da materijali korišteni u nekim vlažnim maramicama mogu biti abrazivni ili grubi te da pogoršavaju iritaciju, posebno kod osoba s osjetljivom kožom ili stanjima kao što su hemoroidi ili analne fisure.
“Vlažne maramice općenito sadrže alkohol ili mirise koji mogu iritirati perianalno područje”, rekao je dr. Ari Lamet, certificirani gastroenterolog.
Također dodaje i kako višak vlage prije izlaska iz zahoda od korištenja vlažnih maramica može pospješiti rast bakterija ili gljivica, što također može dovesti do iritacije.
Prema dr. Carltonu Thomasu, gastroenterologu iz San Francisca, neki sastojci na koje trebate pripaziti uključuju parabene, ftalate, fenoksietanol i kokamidopropil betain, morate obratiti pozornost i na sastojke u maramicama za bebe i pobrinite se da su nježne i za kožu.
U slučaju da vlažne maramice ipak želite koristiti, najbolje je da potražite one bez alkohola i mirisa. Iako to neće u potpunosti eliminirati mogućnost iritacije, može pomoći u uklanjanju nekih čimbenika rizika.
Što koristiti umjesto vlažnih maramica?
Osim što izazivaju iritaciju, vlažne maramice mogu izazvati i začepljenje kanalizacijskih sustava.
“One su strašne za okoliš jer mogu začepiti kanalizacijske sustave i treba čitava vječnost da se poprave”, rekao je dr. Thomas.
Najbolje metode brisanja su individualne, ali liječnici preporučuju toaletni papir i bide.
“Iz medicinske perspektive, uključivanje bidea u nečiju higijensku rutinu može pomoći u održavanju optimalnog perinealnog zdravlja i smanjiti rizik od raznih dermatoloških i zaraznih komplikacija povezanih s neadekvatnim praksama čišćenja”, rekla je dr. El Zoghbi.
Druga opcija koju dr. Lamet predlaže je toaletni papir bez mirisa.
“Nježno brišite od naprijed prema nazad dok papir ne bude čist”, savjetovao je.
Bilo bi dobro da razgovarate sa svojim liječnikom ako primijetite bilo kakvo krvarenje ili iritaciju tijekom brisanja ili krv u stolici, jer to mogu biti znakovi određene bolesti, prenosi Net.