Oko 200 tisuća građana u Zadarskoj, Šibensko-kninskoj i Ličko-senjskoj županiji te još 400 000 u Međimurju i Slavoniji ostaje uskraćeno za hitnu helikoptersku medicinsku pomoć, kažu organizatori peticije.
Stoga je Koalicija udruga u zdravstvu pokrenula peticiju kojom od Ministarstva zdravstva traže još 2 helikoptera kako bi ova usluga bila jednako dostupna svim građanima. Dosada je prikupljeno 1500 potpisa.
– Ovom peticijom tražimo da bude pokriven cijeli teritorij Republike Hrvatske i da se uspostavi po Ustavu svima jednako zdravstvo. Pogotovo za ovo otočje zadarskog i šibensko kninskog arhipelaga gdje je specifična zdravstvena skrb. Na šibenskom području nemaju stacioniranog liječnika na otocima, njima liječnik dolazi s kopna na određene dane, rekao je Denis Barić, predsjednik Otočnog sabora.
Neki otoci u zadarskom arhipelagu uopće nemaju liječnika što je velik problem tamošnjim stanovnicima, ali i turistima ljeti. Prijevoz pacijenata brodom hitne medicinske pomoći ponekad potraje i dulje od sat vremena.
Ovdje pročitajte što je Denis Barić o ovoj problematici kazao za 023.hr.
Skrb na otocima jako slaba
– Otok Molat je po pitanu zdravstvene skrbi se vratio negdje u 60. godine. Sada nema nikakvog liječnika i to je jako, jako loše. Ljude je čisto strah tamo živjeti kad dođe zima. Budu ružna vremena, ne bude brod, ne osjećaju se sigurno. Da je nešto hitno ili što treba, najmanje tri ure dok dođeš do Zadra, govori Romano Maletić, MO Brgulje s otoka Molata.
– Premuda, nažalost nema niti medicinsku sestru, ni nikoga, sama skrb na otocima je jako slaba. Doktorica dolazi jednom tjedno, ako je loše vrijeme onda se i to preskoči, to je to što imamo. Sigurno da je helikopteri i to da se može reagirati promptnije bi bilo bolje, zaključuje Veljko Žuvanić s otoka Premuda.
Obrazloženje o nepokrivenosti helikopterskom službom velikog dijela stanovništva HRT je zatražio od Zavoda za hitnu medicinu kao i od Ministarstva zdravstva, no do zaključenja priloga nisu dobili odgovor.
Peticiju možete potpisati na ovoj poveznici.