Udruge za zaštitu okoliša u EU smatraju da je naknada za plastičnu ambalažu ‘lažno rješenje’ koje se ‘ne bavi pravim problemom’ te traže njeno ukidanje.
Dok Bruxelles želi ujednačiti povratnu naknadu za plastične boce i limenke do 2029. na razini cijele Unije, ekološke udruge tvrde da će taj sustav dovesti do kontraefekta, odnosno potaknuti potrošače da nastave kupovati plastične boce.
‘Ova mjera nije čudotvorno rješenje’, tvrdi Manon Richert, službenica za komunikaciju nevladine organizacije Zero Waste France, dodajući: ‘Ovaj sustav, naravno, može poboljšati brojke recikliranja, ali nema stvarni cilj – drastično smanjenje proizvodnje plastike.’
‘Godinama smo hranjeni diskursom da razvrstavanje i recikliranje otpada predstavlja jednostavnu ekološku gestu i prenosi ideju da nije tako loše kupiti plastiku ako je reciklirate. I tu ćemo dodati financijski interes’, objašnjava Richert. ‘Dakle to bi moglo imati perverzan učinak i potaknuti potrošnju plastičnih boca.’
Njezina zabrinutost već se javlja u Njemačkoj. Iako je zakon usvojen 2003. godine imao cilj smanjiti korištenje boca i limenki na samo 20 posto tržišta, dogodilo se suprotno. Plastične boce za jednokratnu upotrebu su u porastu. One sada čine 71 posto tržišta, u odnosu na 40 posto prije deset godina, prema studiji Sveučilišta Halle-Wittenberg iz 2021. godine.
‘Čini se da uvođenje sustava depozita za jednokratnu upotrebu promiče usko razmišljanje i usredotočenost na recikliranje, što ne doprinosi smanjenju upotrebe plastike’, navodi se u istraživanju.
Prema službenim podacima u Hrvatskoj kada se radi o jednokratnim plastičnim bocama, stopa sakupljanja, odnosno odnos između ukupne količine stavljene na tržište u jednoj godini i ukupne količine sakupljenog ambalažnog otpada, kreće se od 96 posto u 2016. godini do 88 posto u 2020. godini, piše tportal.