Lijek na recept možete dobiti u ljekarni u inozemstvu, ali možda ćete morati čekati da se vratite kući kako biste dobili povrat troškova. Važno je naglasiti da recept koji vam je izdao liječnik u vašoj zemlji vrijedi u svim zemljama EU-a, piše Dnevnik.
No, problem se može dogoditi ako lijek propisan receptom u jednoj zemlji možda je nedostupan u drugoj ili je možda dostupan, ali pod drugim imenom.
Od svog liječnika možete tražiti da vam izda recept za korištenje u drugoj zemlji EU-a, također poznat kao – prekogranični recept.
Ako kupujete lijekove na recept u inozemstvu, postoji mogućnost da ćete morati platiti njihovu punu cijenu. No, nakon povratka u zemlju povrat troškova možete zatražiti od svojeg zdravstvenog osiguranja po povratku kući ako je lijek pokriven vašim nacionalnim zdravstvenim osiguranjem.
Ako vam je liječnik dao e-recept, morat ćete zatražiti kopiju u papirnatom obliku ako namjeravate koristiti recept u drugoj zemlji EU-a, jer e-recept možda neće biti dostupan izvan vaše zemlje.
No, neke su zemlje EU-a uvele interoperabilne sustave za e-recepte. Primjerice, e-recepti izdani u Finskoj mogu se koristiti u Hrvatskoj, Estoniji i Portugalu bez potrebe za papirnatim primjerkom.
Ako mislite da ćete svoj recept trebati izdati u inozemstvu ili ako ste u inozemstvu dobili recept koji ćete morati izdati u svojoj domovini, provjerite je li liječnik uključio sve te podatke. Na taj način možete biti sigurni da će ljekarnik u drugoj zemlji EU-a lako razumjeti recept i ispravno identificirati lijek koji tražite i njegovu dozu, piše Dnevnik.