Dobre vijesti stižu za onkološke pacijente u Hrvatskoj, jer zemlja planira nabaviti nove uređaje koji će značajno poboljšati proces liječenja raka.
Riječ je o linearnim akceleratorima, preciznim uređajima visoke tehnologije, čija vrijednost doseže milijune eura. Ovi uređaji igraju ključnu ulogu u uništavanju tumora, a zbog njihove preciznosti postiže se minimalna šteta na zdravim tkivima i okolnim organima.
Reporterka Dnevnika Nove TV, Sanja Vištica, prva je otkrila detalje o nabavi ovih važnih uređaja, s obzirom na to da je Hrvatska među europskim liderima po smrtnosti od raka.
U Rijeci, gdje su trenutačno smještena dva linearna akceleratora stara 15 i 13 godina, planira se zamjena ovih uređaja novima. Ravnatelj KBC-a Rijeka, prof. dr. sc. Alen Ružić, objasnio je da će novi bunker za akceleratore biti gotov do ljeta, te će prvi uređaj stići tamo. Zatim će se zamijeniti postojeći uređaji u bunkerima.
Dr. Dag Zahirović iz Klinike za radioterapiju i onkologiju KBC-a Rijeka naglasio je da novi uređaji omogućuju preciznije liječenje, čime se štede zdrava tkiva i ubrzava proces, dok pacijenti rijetko osjećaju nuspojave.
Hrvatska trenutačno posjeduje 15 linearnih akceleratora, no stiže ih 21 novi, uz prateću opremu. KBC Zagreb, KBC Sestre Milosrdnice, Split, Osijek te opća bolnica u Zadru dobit će nove uređaje.
Ministar zdravstva Vili Beroš istaknuo je da će do kraja sljedeće godine stići većina linearnih akceleratora, uključujući i četiri najkompleksnija koja omogućuju upotrebu radiokirurških metoda.
Zadar će, prema informacijama Dnevnika Nove TV, među prvima dobiti linearni akcelerator, čime će se olakšati liječenje onkoloških pacijenata koji su do sada morali putovati u Split ili Zagreb.
Unatoč izazovima u procesu javne nabave, investicija vrijedna više od 88 milijuna eura ostvaruje se s ciljem što bržeg pokretanja novih uređaja i smanjenja čekanja pacijenata.
Ministar Beroš naglašava transparentnost postupka te svijest o tome da je riječ o europskim sredstvima. Pacijentima je najvažnije da novi uređaji što prije počnu s radom, pridonoseći tako unaprjeđenju onkološkog liječenja u Hrvatskoj.