Atraktivne sobne biljke kao što su palme i orhideje pomoću svojih raskošnih listova uspješno upijaju višak vlage iz prostorije.
Do pojave plijesni dolazi uslijed povišene razine vlage u domu, a ona uzrokuje i neugodan miris te stvara nelagodno ozračje u prostoru koji bi trebao biti oaza mira i opuštanja. Srećom, u borbi protiv plijesni sjajan su saveznik i lijepe sobne biljke.
Nakupljanje ružnih točkica plijesni ne samo da narušava izgled interijera, već i uništava namještaj te dolazi s nizom potencijalno opasnih posljedica po zdravlje.
Kako biste si olakšali ovaj problem, pomoći će redovito provjetravanje prostora, pranje tkanina koje upijaju vlagu te češće korištenje ventilatora, nape i sličnih uređaja.
Međutim sve navedeno neminovno će dovesti do povećanja mjesečnih troškova režija pa se mnogi okreću znatno jeftinijem, a često vrlo efikasnom rješenju – sobnim biljkama.
‘Plijesan u domu nastaje zbog viška vlage. Tople prostorije, poput kupaonica i kuhinja, posebno su ugrožene. Korištenje biljaka za sprječavanje plijesni praktičan je i prirodan način za kontrolu vlage i njenih posljedica u domu’, rekla je Chris Bonnett iz Gardening Expressa pa navela pet sobnih biljaka koje će vam doslovno osvježiti interijer.
Engleski bršljan
NASA-ini znanstvenici izdvojili su engleski bršljan kao jednu od najboljih biljaka za filtriranje zraka. Vrlo ga je lako uzgojiti jer se dobro prilagođava svakoj sredini. Držite ga na umjerenoj temperaturi i umjerenoj svjetlosti.
No važno je da ga redovito zalijevate kako bi mogao dostići svoj puni potencijal.
Spatifilum
Poznat po svojim efektnim bijelim cvjetovima i raskošnim zelenim listovima, spatifilum je s razlogom postao jedna od najpopularnijih sobnih biljki posljednjih godina.
Iako ćete je lako nabaviti po povoljnoj cijeni, briga o njoj može biti komplicirana jer je osjetljiva. Ne smije biti prekomjerno izložena direktnom suncu i potrebno joj je redovito zalijevanje.
‘Savršena je za interijer jer uživa u sjeni te upija vlagu iz zraka kroz svoje lišće. Mana je to što je otrovna za kućne ljubimce’, kaže Bonnett.
Palme
Palme su odličan izbor za pomoć u kontroli vlage i sprječavanju plijesni jer upijaju vodu kroz svoje veliko lišće.
Stručnjakinja za vrtlarstvo preporučila je sorte poput palme Areca, bambusove palme, damske palme, patuljaste datulje i palme od trske.
Bostonska paprat
Bostonska paprat je popularna vrsta ukrasne paprati koja je često uzgajana zbog svoje elegantne teksture i sposobnosti da spriječi pojavu plijesni i neugodnih mirisa uzrokovanih vlagom.
Ima duge i tanke listove efektne prugaste teksture, a najbolje uspijeva u djelomičnoj sjeni. Treba joj vlažnost, ali i dobra drenaža kako bi se spriječilo stvaranje vode u posudi.
Orhideje
Osim što lijepo izgledaju, orhideje su prirodni pročišćivači zraka jer sve hranjive tvari dobivaju upijanjem zraka (i štetnih čestica) iz svoje okoline.
Vole indirektno svjetlo i umjereno zalijevanje te trebaju biti presađivane svake dvije do tri godine ili kada korijenje ispuni posudu, piše tportal.