Nakon blagog i olujnog početka zime Europu zahvaća hladni val, koji će za vikend doći i u Hrvatsku.
Očekuje se da će temperature posvuda pasti ispod prosječnih za ovo doba godine, od Ujedinjenog Kraljevstva do Francuske i Njemačke. U Londonu bi temperatura tijekom noći mogla pasti ispod nule do ponedjeljka, dok se za Berlin predviđa najniža temperatura od -7 Celzijevih stupnjeva. Promjena u ledeno, ali stabilnije vrijeme mogla bi opteretiti energetske sustave diljem Europe, piše Bloomberg.
“Hladniji uvjeti uskoro će se proširiti Europom s temperaturama koje će postojano padati krajem ovog tjedna i tijekom sljedećeg”, rekao je Andrew Pedrini, meteorolog u Atmospheric G2, javlja Index.
Najniže temperature u 25 godina
U Skandinaviji će se ledeni uvjeti, koji su već donijeli najniže siječanjske temperature u 25 godina u sjevernoj Švedskoj, proširiti prema jugu. U nekim su područjima željeznički i autobusni prijevoznici obustavili promet jer ne mogu riskirati da ljudi ostanu blokirani na velikoj hladnoći. Švedska vojska pozvana je u pomoć u oslobađanju vozača kada je više od 1000 automobila ostalo zarobljeno u velikom snijegu u utorak navečer.
Na istoku Finske cijene električne energije bilježe rekordne razine, a upravitelj mreže Fingrid Oyj rekao je da će povećati pripravnost jer je hladno vrijeme izazvalo iznimno veliku potražnju. Tvrtka je ranije tražila od potrošača da rasporede potrošnju električne energije izvan jutarnjih i večernjih sati.
U srijedu navečer najsjevernija meteorološka postaja Švedskog meteorološkog i hidrološkog zavoda u općini Kiruna, na krajnjem sjeveru zemlje, zabilježila je temperaturu od -43.8 stupnjeva. U četvrtak navečer više je postaja zabilježilo temperature ispod -40 Celzijevih stupnjeva. Ranije ovog tjedna meteorološka postaja Kvikkjokk u općini Jokkmokk zabilježila je -43.6 stupnjeva. Bila je to najniža temperatura na toj meteorološkoj postaji od početka mjerenja 1888.
I na krajnjem sjeverozapadu Finske temperature u mjestu Enontekiö pale su sredinom tjedna na -42.4, a potom i do -44.3 Celzijeva stupnja. To je najniža temperatura izmjerena na tom području u zadnjih 25 godina.
Iako će se temperature diljem nordijskih zemalja vratiti gotovo u normalu početkom sljedećeg tjedna, taj će predah trajati samo nekoliko dana, najavljuje tvrtka Bixia AB.
Zapadna Europa bori se s poplavama
Nakon obilnih kiša zemlje zapadne Europe bore se s poplavama. U Velikoj Britaniji voda je prodrla u više od tisuću kuća. Rijeke koje su se izlile iz korita stvaraju probleme i u Njemačkoj, Belgiji i Francuskoj.
Velike rijeke diljem Britanije izlile su se iz korita nakon obilne kiše, zbog čega je vlada objavila više od 300 upozorenja na poplave, a putnički operateri najavili su ozbiljne poremećaje. Štetu je dosad pretrpjelo oko 1000 domova.
Niz oluja posljednjih tjedana značio je dugotrajne oborine, koje su u četvrtak počele padati na zasićeno tlo i brzo izazvale izlijevanje već nabujalih rijeka iz svojih korita diljem Engleske i Walesa.
Oluje su posljednjih dana izazvale poplave i u drugim dijelovima Europe. Na sjeveru Francuske u nekim kućama voda se povlači i otkrivaju se razmjeri štete. U Njemačkoj se slažu vodene barijere, a u Belgiji nakon poplava probleme stvara olujni vjetar.
Promjena stiže i u Hrvatsku
I u Hrvatsku stiže promjena vremena. Već sutra će diljem zemlje biti oblačno s povremenom kišom, osobito u drugom dijelu dana, obilnijom na Jadranu i predjelima uz njega, gdje su mogući i pljuskovi s grmljavinom. U najvišem gorju krajem dana uz zahladnjenje se očekuju susnježica i snijeg.
Vjetar ponegdje umjeren jugozapadni i jugoistočni, u Gorskoj Hrvatskoj i jak. Poslijepodne će ponajprije na sjeveru zemlje zapuhati umjeren i jak sjeveroistočni i sjeverni vjetar. Na Jadranu će puhati jako i olujno jugo, prema večeri na sjevernom dijelu u okretanju na buru. Najniža jutarnja temperatura zraka od 5 do 9, duž obale i na otocima između 11 i 15°C. Najviša dnevna od 8 do 12, na istoku i na Jadranu između 13 i 17°C.
Zbog jakog vjetra i kiše za sutra su na snazi upozorenja Meteoalarma za obalu.
U nedjelju jako zahladnjenje i snijeg
Izraženije zahladnjenje stiže s nedjeljom, 7. siječnja. Hladan zrak zadržavat će se nad našim dijelom Europe i Sredozemlja barem do sredine idućeg tjedna, kad će temperatura u srednjim i višim slojevima atmosfere postupno rasti, dok će se pri tlu taj porast osjetiti kasnije.
Prvo puno kiše i poplave, a onda posvuda snijeg, grmljavina, pijavice…
Glavnina oborine stiže za vikend. S premještanjem ciklone iz Tirenskog u Jadransko more te padom tlaka zraka i visokim valovima može biti i poplavljenih riva. Jake kiše bit će osobito u drugom dijelu subote i u noći na nedjelju, kada je uz pad temperature u gorju vrlo velika vjerojatnost najprije susnježice, a potom i snijega.
S daljnjim zahladnjenjem i jačanjem sjeveroistočnog vjetra, mokrog snijega, a zatim i onog koji će se zadržavati na tlu bit će i u nizinama središnje Hrvatske, a u nedjelju poslijepodne i navečer i u istočnoj Hrvatskoj te unutrašnjosti Dalmacije.
Potkraj subote jugo će na sjevernom Jadranu okrenuti na olujnu buru, koja će se u nedjelju širiti i po Dalmaciji. Uz nestabilnost atmosfere, treba računati i na grmljavinu, kao i na poneku pijavicu na moru.
Također, s burom može biti snježnih pahulja, ne samo pod Velebitom i Biokovom nego i drugdje uz obalu. Detaljna i pouzdanija prognoza za te dane slijedi u redovnim prognozama na mrežnim stranicama DHMZ-a.
Početkom drugog siječanjskog tjedna oborine će postupno prestati, ali će s djelomičnim razvedravanjem noći biti hladne. Hladno vrijeme zadržat će se barem do sredine tjedna. Prema trenutačnim izračunima, u gorju se do utorka očekuje između 10 i 25 centimetara snijega, dok se u nizinama očekuje oko 10 centimetara snijega, javlja Index.