Ako vam se često događa da se probudite u 3 ili 4 sata ujutro i ne možete ponovno zaspati, možda je vrijeme da otkrijete što stoji iza ove neugodne pojave.
Stručnjaci upozoravaju da se radi o tzv. “vučjem satu” povezanom s hormonalnim promjenama koje se događaju tijekom noćnog sna.
U tom razdoblju, tijelo prolazi kroz niz promjena: tjelesna temperatura počinje rasti, lučenje melatonina doseže vrhunac, a razine kortizola rastu pripremajući nas za novi dan.
Međutim, visoka aktivnost melatonina i povećana razina kortizola mogu poremetiti ravnotežu hormona potrebnu za dobar san, što rezultira lakšim buđenjem.
Poremećaj spavanja u ovom razdoblju može biti uzrokovan i osjetljivošću na negativne emocije koje nas obuzimaju kada se probudimo. U takvom stanju teže ponovno zaspivamo jer nas zaokupljaju teške misli i brige.
Ako vam se ova pojava često događa, postoje neki korisni savjeti kako biste mogli ponovno zaspati. Važno je izbjegavati gledanje na sat i koncentrirati se na opuštanje.
Tehnike poput disanja 4-4-4 mogu pomoći u smirivanju uma. Ako ne uspijete zaspati, preporučuje se lagano ustati, prošetati sobom i izbjegavati jaku svjetlost. Bitno je ne vraćati se u krevet dok niste zaista umorni i pospani.
Ukoliko nijedan od ovih savjeta ne pomaže, možete posegnuti za čitanjem nekog lagano štiva kako biste zaokupili misli.
Važno je pronaći način kako se nositi s ovom pojavom kako biste osigurali miran i kvalitetan san.